Мобілізація для переселенців: чи можуть забрати до армії ВПО

Поділитися
Мобілізація для переселенців: чи можуть забрати до армії ВПО Загальну мобілізацію в Україні продовжили до 23 травня © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Що потрібно знати про мобілізацію внутрішньо переміщеним особам

Верховна Рада України продовжила дію воєнного стану та термін загальної мобілізації до 23 серпня. Оскільки загарбники цілеспрямовано обстрілюють житлові будинки та знищують цілі міста, багато родин змушені залишити свої житла та шукати притулок у безпечніших регіонах.

Звичайно, відразу виникає питання, чи заберуть до армії тимчасово переміщених осіб. Що мають зробити військовозобов'язані, щоби не порушити законодавство країни.

Чи можуть призвати на службу ВПО

Мобілізація в Україні проходить хвилями, насамперед призивали колишніх військовослужбовців, які мають бойовий досвід та відслужили за контрактом або в одній із хвиль мобілізації, потім мобілізували резервістів другої черги – тих, хто проходив службу до 2014 року або служив за контрактом. Залежно від потреб армії призивають також військовозобов'язаних з необхідними спеціальностями поза резервом першої черги.

Представник юридичної фірми “Міллер” Андрій Новак у коментарі “Українській правді” зазначив, що поділ на хвилі – умовний, він означає, які категорії людей перебувають у пріоритеті на призов. На даний момент пріоритет віддається резервістам першої та другої черги, але це не означає, що мобілізують лише їх.

«Є одна хвиля з різними періодами: у якійсь призивали більше, у якійсь меншій, у якійсь була пауза. Документально хвилі мобілізації не визначені», – пояснює начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

Люди, які змінили місце проживання, також підлягають мобілізації у межах потреб збройних сил. За потреби їх можуть призвати на захист України.

У деяких випадках представники тероборони вручали переселенцям повістки, порожні бланки яких було заповнено на місцяї, на блокпостах. За словами Новака, це є порушенням закону.

“Були випадки, коли на блокпостах чи у готелях представники ТрО виписували переселенцям повістки "на колінці". Це порушення та зазвичай ці повістки не мали юридичної сили, оскільки були заповнені з численними порушеннями”, - розповів він.

Юрист зазначає, що теоретично представники ТрО мають право вручати повістки на блокпостах, але вони мають бути підписані начальником центру комплектації та соціальної підтримки. Такий документ може бути переданий поліції, військовим, роботодавцям тощо, які вже передають повістку призовникові.

Що потрібно зробити переселенцю

Щоб не вносити плутанину в роботу державних органів, призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття на нове місце проживання зобов'язані протягом семи днів з моменту набуття статусу ВПО стати на військовий облік за новим місцем проживання, роз'яснили ZN.UA в Асоціації правників України. Це стосується не лише чоловіків, а й жінок, які входять до цієї категорії.

Нагадуємо, що за ухилення від мобілізації передбачено кримінальну відповідальність. Покаранням може стати ув'язнення терміном до 5 років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі