Міжнародний жіночий день: історія свята

Поділитися
Міжнародний жіночий день: історія свята Свято зароджувалося як День солідарності жінок у боротьбі за свої права © Pixabay
День боротьби жінок за свої права почали називати «святом весни, краси та жіночності».

8 березня в Україні та світі відзначають Міжнародний жіночий день, який також називають День боротьби за права жінок. Спочатку свято зароджувалося як день солідарності жінок у боротьбі за свої права, але поступово в нашій країні трансформувалося у «день весни, кохання та жіночності».

Історія свята

Свято зародилося на початку ХХ століття, коли лідерка жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін у ході другої Міжнародної конференції працюючих жінок у Копенгагені висунула ідею святкування Міжнародного жіночого дня. Вона запропонувала, щоб свято відзначалося щороку у різних країнах світу в один день. Метою свята Цеткін назвала боротьбу жінок за права.

У США свято жіночої солідарності почали святкувати у 1909 році, але воно протрималося недовго, до Першої світової війни. Лише у 1975 році Міжнародний жіночий день офіційно визнали в країні після того, як свято було проголошено ООН.

У Європі святкування вперше відбулося 19 березня 1911 року в Австрії, Німеччині, Данії та Швейцарії. Тоді на вулиці вийшли понад мільйон демонстрантів, які вимагали надати жінкам виборчі права, право на рівну оплату праці та право обіймати державні посади.

У СРСР 8 березня оголосили державним святом 1921 року. Але там акцент з ґендерної боротьби змістили на класову: на плакатах, присвячених святу, фігурують «жінки-трудівниці», «пролетарки». У 1970-х роках у школах з'являється практика, коли хлопчики почали вітати дівчат зі святом.

Поступово з листівок, присвячених 8 березня, зникають згадки про боротьбу жінок за свої права. Там починають зображати квіти, мультяшних героїв, тварин. Головною темою свята вже не є права жінок, їх замінюють «весна, краса та жіночність».

В останні роки в Україні почало відроджуватися справжнє значення свята.

Нагадаємо, у додатку «Дія» відбувалося опитування про долю вихідного 8 березня. Більшість учасників проголосували за те, щоби залишити свято вихідним.

Раніше у Верховній Раді зареєстрували законопроект №9009 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення українських свят», яким пропонується скасувати деякі святкові та вихідні дні та додати нові. Серед свят, які пропонують скасувати, у тому числі 8 березня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі