Голова ПЦУ Митрополит Епіфаній, зробивши один з найважчих виборів в житті, в своєму інтерв'ю розповідає про причини розриву з патріархом Філаретом, ролі державної влади в створенні ПЦУ і подальшої її діяльності, а також акцентує увагу на еволюційному, а не революційному процесі об'єднання православних парафій в єдину помісну церкву України.
"Соціологія свідчить, що процес об'єднання підтримує більшість українського суспільства - понад 70 відсотків, - говорить Епіфаній. - Справжніх парафіян, які підтримують ПЦУ, ще більше в Західній Україні. Звісно, слід визнати, що будь-які суперечності не залучають, а, навпаки, - відштовхують. Однак ми проходимо певний період випробувань. І мусимо зберегти єдність".
"За цей час до ПЦУ приєдналося близько 600 парафій Московського патріархату, - каже Предстоятель ПЦУ. - Щотижня одна-дві громади в Західній Україні приєднуються до нашої помісної автокефальної Церкви. Об'єктивно останніми місяцями процес загальмувався. Але вже працює парламент, призначений уряд, і поступово, на законному рівні (все вже практично врегульовано) охочі громади приєднуватимуться до нашої Церкви. Але повторюся: це має бути соборне рішення самої громади. На жаль, Московський патріархат штучно протистоїть цьому процесові".
"Безумовно, треба відчувати момент, - упевнений Митрополит Епіфаній . - Усе має відбуватися еволюційно, а не революційно. Інакше ми не закладемо правильних засад майбутнього Церкви. Ми маємо будувати Церкву на основі любові, взаєморозуміння і взаємоповаги. Якщо цього не відбудеться, то в майбутньому наша споруда дасть тріщину. Ми не маємо жодного права силоміць залучати, примушувати й переконувати тих, хто ще не визначився. Розвиваючи таким чином свою Церкву, ми ризикуємо залучити людей, які потім руйнуватимуть нас зсередини. Навіщо це? Поступово люди самі прийдуть до нас, і ми створимо справді велику помісну церкву, яка служитиме Богові й Україні".
"Однак Лавра належить українському народу, - продовжує Предстоятель. - І її майно, якщо розібратися, належить українському народу. І я думаю, що скоро ми спільно, всі разом, - ми нікого звідти не виганятимемо, - будемо служити там. Бо Господь створить такі умови, що всі святині українського народу будуть належати помісній церкві. Ось і я вірю в таке диво. Як воно відбудеться?.. Якби ми рік тому сказали, що відбудеться об'єднання і ми отримаємо Томос, то багатьом це здалося б неможливим"
На питання чи зустрічався Епіфаній із Онуфрієм, Митрополит відповів:
"Тільки перетиналися на офіційних заходах, віталися. Але я не відчуваю якогось протистояння й ворожнечі. Ми не повинні ворогувати, бо настане час, ми обіймемося й будемо служити в одній Церкві. Ненависть ніколи не приведе до єдності. Я вірю, що любов переможе".
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.
Повну версію інтерв'ю дивіться тут
Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут