Керівника Центру визволення полонених "Офіцерський корпус" Володимира Рубана затримали на контрольному пункті в'їзду-виїзду "Майорське" у четвер, 8 березня.
Під виглядом переселенця він намагався провезти на підконтрольну Україні територію партію зброї (міни калібру 120 мм, протипіхотні міни, міни для протитанкового гранатомета, автомати Калашникова, ручні кулемети, пістолети, міномет, гранати, патрони), заховану в меблях.
За словами затриманого, автомобіль Mercedes Benz Sprinter, в якому перевозили зброю, належить людині з позивним "Кедр", бійцю спецпризначення.
"Операція (із затримання - ред.) була спланована офіцером спецполку з позивним "Кедр". Авто належить старшому офіцеру "Кедр". Я його отримав лише для перетину кордону. У мене немає пропуску на перехід на непідконтрольну територію. Я повинен був перевезти один товар і звідти, за словами" Кедра", повинен був забрати меблі. Це я і зробив", - розповів Рубан.
За даними "Української правди", "Кедр" - це військовослужбовець 8 полку спеціального призначення Павло Балов, бойовий офіцер, у 2014 році керував підрозділом захисників аеродрому в Краматорську. Бойовики приписують йому вбивство їхнього ватажка Арсенія Павлова (позивний "Моторола").
Під час документування вилученої зброї зайнявся один снаряд і пороховий заряд до нього. Імовірно, 120-міліметрова міна. Полум'я загасили, ніхто не постраждав.
Пізніше інформацію про затримання псевдо-переселенця підтвердив генеральний прокурор України Юрій Луценко, він назвав його "не випадковим". Так, спеціальна операція з викриття Рубана тривала близько 9-10 місяців.
На підтвердження СБУ оприлюднила доповідь, в якій продемонстрована антиукраїнська діяльність керівника Центру визволення полонених починаючи з 2004 року: публікація проросійських книг, критика євроінтеграційних процесів, розміщення на сайті "Офіцерського корпусу" російсько-орієнтованих матеріалів (їхня тональність різко змінилася з початком Революції гідності).
Голова "Офіцерського корпусу"
Володимир Рубан – громадський діяч, керівник штабу громадської організації "Офіцерський корпус", віце-президент громадської організації "Академія національної безпеки".
У 2004-2005 роках очолив видавничо-поліграфічну групу, яка займалася випуском проросійської друкованої продукції. Частина її у 2008-2010 роках використовувалася в якості підручників для школярів Луганщини і Донеччини. Група фінансувалася державою-агресором.
У 2013 році став активним учасником проросійського руху близького до президента РФ Володимира Путіна Віктора Медведчука "Український вибір". Брав участь у проектах "Українська федерація" і його підпроектах, зокрема "Клубі з вивчення та просування народовладдя" (як керівник). У тому ж році ним був офіційно зареєстрований Центр звільнення полонених.
Неодноразово піддавався критиці за лояльність до терористичним угрупованням "Л-ДНР" на окупованих територіях сходу України, а також російському окупаційному проекту "Новоросія".
Приймав участь у звільнення утримуваних проросійськими бойовиками українських заручників. Сім'ї деяких з них звинувачували голову Центру визволення полонених у вимаганні: "Не зберете (суму, еквівалентну вартості майна родичів заручника, – ред.) - попрощайтеся назавжди. Не собі беру, задарма та сторона не відпустить!", - цитує родичів заручників "Нова газета".
Самопризначений "генерал-полковник" звинувачення у вимаганні заперечував.
Неодноразово зазнавав критики через лояльність до терористичних угруповань "Л-ДНР" на окупованих територіях сходу України, а також російського окупаційного проекту "Новоросія".
Брав участь у звільненні утримуваних проросійськими бойовиками українських заручників.
Минулого року Рубану анулювали дозвіл на перетин лінії розмежування в Донбасі. Це сталося після того, як він разом із народним депутатом Надією Савченко їздив в окупований Донецьк.
Надія Савченко і керівник "Офіцерського корпусу" Володимир Рубан24 лютого 2017 року приїхали в окупований Донецьк із наміром відвідати українських заручників.
Суд і вирок
Вранці у п'ятницю, 9 березня, стало відомо про те, що Володимиру Рубану повідомили про підозру. Йому інкримінували ч. 1 статті 263 (незаконне поводження зі зброєю), ч. 1 статті 14 (готування до злочину) і ч. 3 статті 258 (терористичний акт) Кримінального кодексу України.
За словами дружини затриманого, у будинку правоохоронцями було проведено обшук.
О 12:00 Рубана доставили до Шевченківського районного суду Києва для обрання запобіжного заходу.
Прокурори просили для нього 60 діб арешту без визначення розміру застави, підозрюючи у тому, що він може впливати на перебіг слідства або втекти з країни.
Своєю чергою захист Володимира Рубана просив обрати йому запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Адвокат нагадав про те, що Рубан опікувався питанням обміну незаконно утримуваних осіб на тимчасово окупованій території, і завдяки його зусиллям звільнені "близько 700 осіб".
Суд підтримав вимоги прокурорів і обрав затриманому запобіжний захід у вигляді двох місяців тримання під вартою без права внесення застави.
У чому підозрюють парламентера?
Під час судового засідання сторона обвинувачення повідомила про те, що затриманий підозрюється у підготовці теракту в урядовому кварталі, атаки на Верховну Раду та вбивства депутатів й інших державних діячів із використанням гранатометів і мінометів.
Потенційними "цілями" Рубана, за версією прокурорів, були президент України Петро Порошенко, секретар РНБО Олександр Турчинов та екс-прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, зазначає "Українська правда".
Тим часом у Службі безпеки України висунули паламентеру більш розгорнутий перелік обвинувачень. За версією спецслужби, діючи у змові з ватажком "ДНР" Олександром Захарченко, "міністром доходів і зборів ДНР" Олександром Тимофеєвим ("Ташкент") та іншими особами, він неодноразово перевозив на підконтрольну Києву територію зброю та вибухівку.
Теракти зловмисники планували здійснити в центрі Києва, задля дестабілізації ситуації в країні. За даними СБУ, планувалося, зокрема, обстріляти з мінометів будинки в центрі столиці. "Жертвами цих терактів могли стати тисячі мирних громадян, а також окремі політики, чиновники і народні депутати", – зазначав голова СБУ Василь Грицак.
Доповідаючи президентові України Петру Порошенку про затримання парламентера Рубана, Грицак наголосив на тому, що "рівень загрози був найвищим з часів незалежності держави".
Наразі відкрито кримінальне провадження за статтями 263 і 258 Кримінального кодексу України, тривають слідчі дії. Голова СБ України не виключив того, що у цій кримінальній справі будуть й інші фігуранти.
Так, у справі керівника "Офіцерського корпусу" фігурує помічник народного депутата Надії Савченко Олег Мезенцев, якого підозрюють у співучасті перевезенню зброї на підконтрольну Україні територію. А також Валерій Шашкін з організації "Батальйонне братство" та невідомі Г.П. Березень і С.В. Лящ. Зокрема, саме Березеню, за версією слідства, була передана перша партія вивезеної з ОРДЛО зброї. Він повинен був помістити її на зберігання у військову частину в Хмельницькій області.
А заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука заявив про те, що затримання "пішака" Рубана є лише початком операції спецслужб.
"Я ніколи не повірю, що він сам намагався вчинити такі терористичні акти. Це діяла група людей і не просто терористи, як ми їх собі уявляємо. Там є й політичне крило, політичне угруповання, тому що всі ці подальші дії вони повинні були бути кимось керовані, повинні були призвести до якихось керованих наслідків", - пояснив він.
Реакція на затримання Рубана
Надія Савченко, коментуючи інформацію про причетність Мезенцева до справи Володимира Рубана, повідомила про те, що він "написав заяву на звільнення, оскільки знайшов роботу". І вона не знає, чи затриманий її помічник, і де він.
"Мезенцев їздив до мене в російські суди (коли Савченко утримувалася на території РФ – ред.). Я подивилася на той список підозрюваних... Я так розумію, що вони до цих списків записали взагалі всіх тих, хто знає Рубана", - додала вона.
Служба безпеки України викликала Савченко на допит у зв'язку зі справою голови "Офіцерського корпусу". Вона повинна прибути на нього у вівторок, 13 березня.
В "Українському виборі" Віктора Медведчука заявили про те, що Володимир Рубан ніколи не був членом організації. Він вів блог на сайті "Українського вибору" і розмістив у ньому "кілька матеріалів", але після подій початку 2014 року посварився з Медведчуком і блог було видалено з сайту.
Матеріали, присвячені участі Рубана у заходах організації, були видалені із сайту. Проте в Службі безпеки знаходяться кешовані копії сторінок із цитатами підозрюваного, антиукраїнської і проросійської спрямованості.
Сам Володимир Рубан на судовому засіданні 9 березня дистанціювався від Віктора Медведчука. "Для мене немає більшого ворога, ніж Медведчук. Перестаньте пов'язувати мене з ним", - відповів підсудний на питання про те, чи телефонував йому кум Путіна.
Ватажок терористичної організації "ДНР" Олександр Захарченко також прокоментував затримання Рубана СБУ. За його словами, він зустрічався з керівником Центру визволення полонених лише з питань обміну полоненими. А самі зустрічі відбувалися "досить давно".