МІПЛ з'ясувала, ким є жінки, яких бойовики збиралися передати Медведчуку

Фото
Поділитися
Дві з жінок, яких окупанти хотіли "передати" без обміну, є мешканками Донецької області, ще дві – Луганської.

Медійна ініціатива за права людини з’ясувала, ким насправді є жінки, яких бойовики ОРДЛО збиралися віддати без обміну проросійському політику та куму президента РФ Віктору Медведчуку. Всього окупанти збиралися “передати” чотирьох жінок.

Одна із жінок – Наталія Стаценко, затримана 19 липня 2019 року в Донецьку. Колишня заручниця Олена Лазарєва розповіла МІПЛ, що одного разу бачила її у Донецькому СІЗО під час прогулянки. Вона додала, що лікаря шкірно-венерологічного диспансеру Макіївки звинуватили у шпигунстві.

Журналіст Станіслав Асєєв, якого кілька років незаконно утримували окупанти, також розповідав у коментарі “Радіо Свобода”, що Стаценко затримали, коли бойовики отримали доступ до його сторінок у соцмережах. Тоді окупанти написали жінці та схопили її. 

"Вона була кинута на підвал тільки за те, що спілкувалася зі мною. У цієї жінки зараз колосальні проблеми зі здоров'ям: їй потрібна операція на хребті. Ми неодноразово піднімали це питання в ТКГ, сформували список з 11-ти людей, яким дійсно потрібна термінова медична допомога і запропонували звільнити з гуманітарних міркувань", – пояснив тоді Асєєв.

Також бойовики хотіли “передати” Світлану Довгаль, яка зникла 22 липня 2019 року. Жінку звинуватили у шпигунстві. Згідно з відкритими джерелами, Довгаль після окупації Донецька виїжджала до Києва, де шукала роботу. Однак, згодом вона повернулася в Донецьк і працювала адміністратором у готелі "Вікторія", який окупанти вважають "державним готелем "ДНР".

За даними МІПЛ, майже весь час Довгаль утримували в “Ізоляції” - таємній в’язниці, у якій катують людей. Деякі колишні заручники бачили там жінку.

"Після того, як її привезли у камеру, дали аркуш – щось писати. За добу забрали. А коли ввечері повернули, вона ледь зайшла – була уся у синцях. Потім кинули у підвал. У Світлани цукровий діабет", – зазначила одна зі звільнених полонених. 

При цьому станом на весну 2020 року так званий “судовий процес” ще не розпочався.

Серед чотирьох жінок опинилася і Катерина Котенко – жителька Стаханова Луганської області. Згідно з даними, поширеними окупантами, жінку “засудили за шпигунство на користь України” до 12 років. Бойовики визнали її винною нібито у сприянні діяльності іншого місцевого жителя Дмитра Праваторова. 

"Будучи дружиною військовослужбовця "народної міліції "ЛНР", Котенко займалася збором і передачею відомостей, що становлять державну таємницю", - стверджували представники контрольованих Росією НЗФ. 

Водночас за даними МІПЛ, Праваторова затримали 4 грудня 2019 року. Вже 13 квітня 2020 року його доставили в Краснолуцьку виправну колонію №19, де його утримують дотепер. При цьому Праваторова окупанти засудили за “крадіжку майна”, а не за “державну зраду” чи “шпигунство”. 

Колишні заручниці, яких утримували в Луганську, розповіли про те, що Котенко потрапила у полон випадково після того, як її побачили поряд із працівником СБУ у кафе на підконтрольній Україні території. За даними МІПЛ її чоловік, справді, служить у лавах бойовиків.

Крім того, окупанти збиралися “передати” Наталію Савченко, яка також родом із Луганська. Жінка працювала лікарем-гінекологом в одній із місцевих лікарень. Вказано, що з перших днів від початку збройного конфлікту в Донбасі жінка пішла медиком у батальйон бойовиків "Зоря". 

Її затримали у серпні 2017 року та звинуватили у сприянні СБУ в ліквідації "начальника управління народної міліції" "ЛНР" Олега Анащенка. Останній загинув вранці 4 лютого 2017 року у Луганську через підрив автомобіля. У МІПЛ зазначили, що Савченко була однією з трьох жінок, які проходили у цій справі. Вона опинилась на місці події та надавала медичну допомогу одному з бойовиків, яких "ЛНР" також підозрювала у "держзраді". Перші сім місяців жінку утримували у підвалі "МГБ" "ЛНР" під чужим прізвищем.

“Коли опиняться ці чотири жінки на волі, наразі не відомо. Як і не відомо, чи може розширитися список”, - зазначили у МІПЛ.

У Медійній ініціативі за права людини додали, що таку спробу звільнення цивільних, попередньо викрадених проросійськими бойовиками, можна розглядати як:

  • намагання ОРДЛО використовувати заручників як засіб політичного тиску на Україну і в інтересах окремого політика;
  • демонстрацію, тобто бажання дискредитувати Тристоронню контактну групу. Мовляв, Мінський процес без участі окремої особи як "посередника" неефективний;
  • імітацію Росією, що прямі перемовини з ОРДЛО могли б бути "ефективними", і їх представники діють "самостійно".

Представники незаконних збройних формувань на Донбасі пообіцяли віддати (без т.з. обміну) кількох заручників. Спочатку...

Опубліковано Медійна ініціатива за права людини Четвер, 21 січня 2021 р.

16 січня окупаційні адміністрації ОРДЛО заявили, що ініціюють передачу українських громадян, серед яких є жінки, люди похилого віку та хворі, - народному депутату, голові політради ОПЗЖ Віктору Медведчуку. Обмін було заплановано на 20 чи 21 січня.

Рішення окупантів залучити приватну особу до міждержавного і міжнародного врегулювання збройних конфліктів жорстко розкритикували в українській делегації у Мінській групі та Міністерстві закордонних справ.

Голова делегації Леонід Кравчук заявив, що приватні особи не мають повноважень втручатися в ці питання, тому розцінює заяви окупантів як спробу Росії уникнути домовленостей.

У МЗС наголосили, що своїм рішенням Росія свідомо нівелює роль ОБСЄ у звільнення утримуваних осіб. Країна-агресор давно хоче змусити Україну вести прямі переговори з терористами.

Представники України у Мінському процесі зазначають, що Росія і Медведчук намагаються аморально використати полонених у власних політичних інтересах.

Звільнених у межах одностороннього обміну українців перевірить Служба безпеки України. Адже хто ці особи, чи були вони верифіковані в списках на звільнення, в якому стані вони – поки що невідомо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі