Хорватська компанія WDG promet за понад 5 мільйонів євро купила фабрику Vitezit у Боснії і Герцеговині за кошти, які Міноборони України сплатило нібито за постачання мінометних мін у грудні 2022 року, заявляє у своєму розслідуванні hromadske.
Журналісти зазначають, що раніше Міноборони уклало контракт із ТОВ «Львівський арсенал» про постачання в Україну 100 тисяч мінометних мін за 37 мільйонів євро. Частину цих коштів ТОВ перерахувала словацькій компанії Sevotech, де працював членом наглядової ради колишній чиновник одного з підприємств «Укроборонпрому» Олексій Хорошаєв.
Sevotech своєю чергою перерахував 12,5 млн євро словацькій WDG promet, яка належить сім’ї відомого хорватського торговця зброєю Звонка Зубака.
При цьому жодної міни за цим контрактом Україна так і не отримала. Натомість Зубаки значну частину коштів зняли готівкою, а 5,5 млн євро сплатили за купівлю заводу Vitezit у містечку Вітез у Боснії і Герцеговині.
hromadske зазначає, що покупку заводу підтверджують виписки про рух коштів на рахунку WDG promet, до яких отримали доступ журналісти. Жодних інших доходів, крім платежів по контрактах від України, у WDG promet не було.
Vitezit — завод із виробництва пороху та боєприпасів, один із найбільших в колишній Югославії. Втім, із часів Югославських війн 90-х років завод не працював і був покинутий. Згодом майно заводу виставили на продаж у межах судового процесу і цим скористалися Зубаки, витративши на це гроші з українського бюджету.
Народний депутат Сергій Тарута, якому пропонували взяти участь в приватизації Vitezit у 2022 році, заявив hromadske, що завод не викликав жодного інтересу, оскільки майже всі виробничі лінії були знищені. Цю інформацію підтвердив також чеський бізнесмен Каміл Бабух, який упродовж кількох років обслуговував Зубаків як банкір і фінансовий консультант.
Як писало ZN.UA восени 2022 року Міноборони України закупило куртки та шоломи для ЗСУ за завищеною втричі ціною. При цьому замість зимового одягу в країну зайшов літній. Міністр офіційно заперечував цю інформацію та навіть запропонував парі журналістам. Тоді оні в офісі президента, ані особисто президент Зеленський жодним чином не прокоментували розслідування ZN.UA, однак врешті тодішнього міністра оборони Олексія Резнікова було звільнено з посади.
Це був вже другий великий скандал щодо закупівель Міноборони. До цього в січня 2023 року ZN.UA оприлюднило розслідування щодо закупівель Міноборони продовольства для армії. У матеріалі йшлося, що міністерство підписало угоду на 13 мільярдів із фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто, МО під час війни уклало угоду з фірмою–«прокладкою». Також цікавим є той факт, що НАБУ, як з'ясувалося згодом, відкрило кримінальне провадження за фактом зловживань на закупівлях Міноборони ще до публікації ZN.UA. Принаймні про це заявили у відомстві.
Детальніше читайте у статті Юрія Ніколова «Тилові щури Міноборони під час війни «пилять» на продовольстві для ЗСУ більше, ніж за мирного життя», а також у матеріалі Юрія Ніколова та Віталія Кононученка «Хороша і погана новини про корупцію в Міноборони».