П'ятисерійний міні-серіал "Чорнобиль" від HBO, який вмить зібрав величезну аудиторію, ставши найбільш рейтинговим серіалом в історії, знімався за участю Збройних сил України, а конкретно – армійської транспортної авіації. Про це розповіло Міністерство оборони України.
Кілька сцен з вертольотами знімалося за участю пілотів і машин окремої бригади транспортної авіації ЗСУ в Київській області. З боку ЗСУ зйомки курирував заступник командира бригади полковник Олег Михайленко. Офіцер охоче розповів про деякі моменти зйомок – "переробці" українського вертольота, десятки дублів і враження від результату.
"Тепер уже можна... Поки всі серії не побачили світ, нас просили тримати язик за зубами. Частину серіалу дійсно знімали у нас. Підібрали вертоліт, який би максимально точно підходив під той час. Тому що, насправді, у нас є і набагато новіше техніка. Це – діючий вертоліт, який активно використовується, у тому числі і на Сході", – розповів офіцер.
Михайленко зазначив, що військовий вертоліт довелося "підганяти" під 1986 рік – американці навіть у деталях хотіли, щоб Мі-8 виглядав машиною радянської транспортної авіації.
"На екрані здається, що там все просто. Ну – вертоліт, ну – зелений. А американці прискіпливо створювали ефект "старовини", щоб той не виглядав, ніби тільки що з "салону". А ми в свою чергу переживали тільки за те, щоб їхня фарба добре відмивалася. Адже після зйомок нам ще літати на цій "зірці". Забігаючи вперед скажу, що повернули техніку у тому ж вигляді, в якому взяли", – пожартував полковник.
За штурвал Мі-8 сів командир ескадрильї вертольотів, один з найкращих пілотів частини. Йому опинилися по силам усі вимоги знімальної групи.
"Зліт, посадка, проліт по колу... Все! Впоралися! А ні! Сонце не так сідало. Знову зліт, посадка, проліт по колу. Все? А ні! Волосся у акторів не так, як задумано, майоріло. Кожна сцена – десять-двадцять, а то й тридцять дублів. Наприклад, проста, на перший погляд, сцена, де на борту вертольота розмовляють вчені... насправді, вертоліт тоді не летів. Його поставили на спеціальні вібруючі подушки, щоб імітувати політ. Навколо нього облаштували десятки прожекторів, ламп... Ми такої техніки з роду не бачили! Асистенти постійно задавали різного роду питання, а ми терпляче все пояснювали. "А як правильно підійти до вертольота? А так можна пролетіти? А як тоді літали? А ось це правильно? А ось так? А під гвинтом акторам можна проходити?" Вони ж в авіації не надто розбираються, тому за відсутність авіаційних ляпів відповідали ми", – розповів Михайленко.
Серіал "Чорнобиль" розповідає про події 1986 року, коли біля міста Прип'ять вибухнула Чорнобильська атомна електростанція. У шоу показують події перших секунд і днів після вибуху, те, як проходила ліквідація наслідків аварії, і долі людей, які в ній брали участь. Серіал складається з п'яти серій.
Як повідомлялося, серіал "Чорнобиль", виробництвом якого займаються канали НВО і Sky, за даними International Movie Data Base став найбільш рейтинговим шоу в історії. За даними Forbes, серіал отримав оцінку 9,7 з 10 можливих за підсумками голосування 52 тисяч користувачів.
Пізніше експерти пояснили, чому саме "Чорнобиль" став найрейтинговішим серіалом.