Мільйони православних українців за кордоном залишаються без опіки з боку Православної церкви України. Чому так відбувається, розповіла Катерина Щоткіна у статті для ZN.UA «Канонічні поневіряння».
Експертка пояснила, що Православна церква України мало чим може зарадити у цій ситуації. Адже згідно з Томосом про автокефалію, ПЦУ не має права засновувати парафії на «канонічній території» Вселенського патріархату — а це майже вся Західна Європа. Ще й європейські єпископи Вселенського патріархату, зі свого боку, поставилися дуже ревниво до ексклюзивного права духовного окормлення українських православних.
«Тут, у Європі, діють парафії УПЦ США (Вселенського патріархату). Нас вони сприймають як конкурентів. В нас і раніше – до Томосу – було певне протистояння: єпископські конференції, куди входить і УПЦ США, а також греки, румуни, інші писали постанови, що ми — схизматики й самозванці. Й зараз мало що змінилося в їхній риториці. Але тепер, наприклад, вони звинувачують нас у відсутності єпископів. І це почасти правда — з 2019 року ми тут без єпископа», – розповів о. Петро Боканов.
Щоткіна додала, що з того моменту як ПЦУ отримала Томос про автокефалію, вона воліла «не помічати» діаспори. За словами авторки, українці, які перебувають у Європі, у приватних розмовах повідомляли, що на прохання надіслати священника на парафію отримували від Київської митрополії ПЦУ сакраментальну відповідь: «Читайте Томос».
«Отака ситуація: одна конфесія встановлює іншій кордони милосердя й пастирської опіки, а та, схиливши голову, ці кордони погоджує. Навіть попри війну. Як на мене, це антихристиянська позиція — з обох боків», – додав о. Петро.
Нагадаємо, 6 січня 2019 року Україна отримала Томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм. 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Софії Київській предстоятелем помісної церкви було обрано митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія.
Протягом першого року крім Вселенського патріархату ПЦУ визнали Елладська православна церква й Олександрійський патріархат. Російська православна церква (РПЦ) намагається блокувати цей процес.