Новий похід українських військових кораблів через тимчасово контрольовану російськими окупантами Керченську протоку, який готує Україна, пройде під наглядом іноземних військових, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв'ю "Цензор.НЕМАЄ", опублікованому 21 лютого.
"В Берліні відбулися наші консультації з німцями та французами щодо можливого формату моніторингової місії. Ми хочемо, щоб вона була постійна та ефективна... Зараз ми опрацьовуємо можливості моніторингу і з моря, і з повітря, і, вочевидь, з космосу. Ефективний моніторинг буде працювати, тільки коли скомбінувати ці методи", – розповів він.
Клімкін зазначив також, що Україна широко опрацьовує питання постійної та тривалої присутності військово-морських сил НАТО у Чорному морі.
"Тут є, звичайно, свої нюанси, пов'язані з конвенцією Монтре, але ми маємо ідеї, як це здійснити у рамках міжнародного права. Є ідеї щодо купівлі або лізингу військових кораблів, спільної роботи екіпажів. Так що всі опції ми обговорюємо. Я сподіваюся, що нам вдасться здивувати Росію", – запевнив він.
Міністр додав, що МЗС ретельно та непублічно проінструктує українських моряків на той випадок, якщо окупантам вдасться взяти їх у полон.
"Якщо це зараз прозвучить, то потім деякі речі вже будуть очікуваними, і РФ зможе підготуватися, чого мені, звичайно, не хотілося б. Але в будь-якому випадку це наша позиція – діяти відповідально на основі чіткої довіри та координації з нашими друзями", – підкреслив він.
Він поки не знає, які конкретно цивільні особи будуть присутні на борту кораблів-учасників походу, проте запевнив, що наполягає на максимально повному інформаційному висвітленні походу.
"Такі речі повинні робитися у повній координації з нашими друзями. Друге: вони повинні робитися з максимальним розголосом, щоб уникнути багатьох трюків з боку Росії. Третє: вони повинні робитися під відповідним міжнародним моніторингом. А от коли і – головне – як, я не скажу, оскільки тоді до багатьох речей Росія зможе підготуватися", – підсумував Він.
Відзначимо, у кінці листопада російські спецназівці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовців.
29 листопада всіх моряків етапували до Москви, в СІЗО "Лефортово" і "Матроська тиша", звинувативши у "незаконному перетині державного кордону РФ".
Як повідомлялося, Комітет постійних представників Європейського союзу узгодив продовження персональних санкцій ЄС проти Росії до вересня 2019 року. В Європейському союзі погодили нові санкції проти восьми росіян за атаку на Україну в районі Керченської протоки. Російських компаній у цьому списку санкцій немає. У Сенаті США презентували законопроект, покликаний покарати Росію за втручання в президентські вибори 2016 року і за агресію проти України.