У п'ятницю, 14 серпня, відзначають перший з трьох Спасів - Медовий або Маковий. Слідом за ним, 19 серпня, відзначатимуть Яблучний, а 29 - Горіховий Спас.
Традиції святкування Макового Спасу
У цей день традиційно ходили до церкви і освячували сезонні фрукти і мед. Вважалося, що їсти мед до освячення в церкві не можна. Приносили на освячення також маковійчики - спеціальні букети, в які обов'язково вплітали голівки маку.
На святковому столі, приготованому для цього дня, обов'язково повинні бути присутніми страви з маком. Готували також вареники і пироги, які щедро приправляли медом. Трапезу прийнято було починати з млинців з маковою начинкою або ложки меду.
У цей день прийнято купатися у відкритих водоймах, вважається, що вода набуває цілющої силу. Після Макового Спасу купатися було вже не можна, вважалося, що вода починає «цвісти». Вважалося також, що з цього дня починалася осінь і дощі.
Що не можна робити в Медовий Спас
Господині намагалися закінчити прибирання в будинку до настання свята. У цей день заборонялася будь-яка робота по дому і в городі, крім збору меду.
У святковий день можна лаятися, навпаки, потрібно побажати всім миру і добра.
Зустрічати свято необхідно без обжерливості, адже в цей день починається суворий Успенський піст. Тому і святкові страви робили без додавання масла і яєць, дотримуючись традиції християнського посту.
На Маковія не можна пити спиртне.