Медики оголосили кальян набагато шкідливішим, ніж цигарки

Поділитися
Медики оголосили кальян набагато шкідливішим, ніж цигарки У курців кальяну на 33% вищий ризик потрапляння у ДТП © ola.ua
Концентрація чадного газу у повітрі кальян-барів у кілька разів вища, ніж у барах, де курять тільки цигарки. Вода в кальяні фільтрує речовини, які формують запах тютюнового диму, тому люди не відчувають небезпеку.

Українські медики спростовують поширену оману про те, що кальян є менш шкідливим, ніж куріння 3 та інших тютюнових виробів. Навпаки, кальян через свої особливості може нести значно більшу небезпеку для здоров'я, ніж тютюн.

Як повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров'я, ще у 2005 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що кальянний дим, як дим інших тютюнових виробів, містить токсини, які викликають онкологію легень та інші види раку, а також серцево-судинні, та інші респіраторні захворювання.

Під час куріння кальяну тютюнова суміш нагрівається за допомогою горіння вугілля, яке зверху кладеться на суміш. Тому курці кальяну (і навколишні люди) змушені вдихати не тільки продукти згоряння тютюнової суміші і згоряння вугілля, але і чадний газ. Чадний газ (монооксид вуглецю - З) є токсичною речовиною, яка в малих дозах викликає головний біль, запаморочення, а у великих дозах може призвести до смерті. Дослідження показали, що у видиху курців цигарок вміст цього газу в середньому у 10 разів вищий, ніж у видиху некурців, а в видиху курців кальяну він у кілька разів вищий, ніж у видиху курців цигарок. Через високий вміст чадного газу у курців кальяну (а також персоналу кальян-барів) вже були випадки запаморочення, інколи вони отребували госпіталізації і кисневої терапії. Але і відносно невеликі дози ЗІ мають багато негативних ефектів. Дослідження показали, що через обумовлену чадним газом гіпоксію погіршуються навички керування автомобілем і тому у курців кальяну на 33% вищий ризик потрапляння в ДТП.

Крім того, при горінні вугілля в кальяні утворюється ще багато канцерогенів, наприклад, бенз (а) пірен і полі-ароматичні вуглеводні, важкі метали, такі як свинець, кобальт і нікель, що призводить до небезпечних концентрацій цих шкідливих речовин у повітрі.

Додаткова небезпека куріння кальяну полягає в тому, що дим кальяну проходить через воду. Вода фільтрує незначну частку диму, але 85% тютюнового диму складається з газів, у яких немає кольору, смаку і запаху і які не затримуються водою. Вода переважно фільтрує речовини, які формують запах тютюнового диму. Тому люди, які самі не курять кальян, але знаходяться у задимленому приміщенні, не відчувають небезпеку. Дослідження показують, що концентрація чадного газу у повітрі кальян-барів в кілька разів вища, ніж в барах, де курять тільки цигарки. Концентрації дрібних часток, які є важливим чинником ризику серцево-судинних захворювань, в повітрі кальян-барів вдвічі вищі, ніж у повітрі барів, де палять інші тютюнові вироби.

Вода в кальяні охолоджує тютюновий дим, завдяки чому курці кальяну затягуються глибше і токсичні речовини диму потрапляють у нижні частини легенів, що підвищує ризик важких респіраторних захворювань.

Люди, які курять кальян у громадських місцях, піддаються ризику інфекційних захворювань, оскільки прилади не проходять повної стерилізації після використання іншою особою. Частинки слини інших споживачів неодмінно потрапляють у воду, через яку проходить дим, тому під час куріння кальяну може передаватися туберкульоз, грип, герпес, гепатит та інші інфекційні захворювання. Змінні мундштуки здатні лише частково зменшити цей ризик. За даними ВООЗ, до 17% нових випадків туберкульозу в країнах Близького Сходу викликано спільним куріння кальяну.

У тютюнову суміш для кальянів зазвичай додають гліцерин і багато іншого. Якщо гліцерин перегрівається, утворюється токсична речовина акролеїн. Вплив на здоров'я багатьох інших речовин, які додаються до кальяну, не досліджений і може також нести додаткову небезпеку. До тютюнової суміші технологічно дуже легко додати заборонені наркотичні та інші речовини. До того ж іноді дим кальяну не фільтрують через воду, а через алкогольні напої, що становить ще один фактор небезпеки.

Міністерство охорони здоров'я нагадує, що 16 грудня 2012 року набув чинності закон № 4844-VI "Про внесення змін у деякі закони України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів", що забороняє куріння кальянів та інших тютюнових виробів у багатьох громадських і на робочих місцях, зокрема у всіх приміщеннях закладів ресторанного господарства. !zn

Читайте також:

У Раду внесено законопроект про заборону продажу в кіосках алкоголю і цигарок

Єврокомісія заборонить смакові додатки в цигарках

Антитютюновий закон у дії: у кафе прибрали попільнички, клієнти йдуть геть

Цигарки з 1 січня знову подорожчають - Рада підвищила акцизи

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі