ЗМІ та медійні ГО вимагають повернути акредитацію, відібрану через висвітлення подій у Херсоні: що сталося

Поділитися
ЗМІ та медійні ГО вимагають повернути акредитацію, відібрану через висвітлення подій у Херсоні: що сталося Журналістів, які висвітлювали звільнення Херсону, позбавили акредитації © Мост
У Генштабі заявили, що ЗМІ опинилися у звільненому від росіян місті без дозволу військових.

Українські та іноземні ЗМІ та медійні організації написали листа на адресу президента Володимира Зеленського, головнокомандуючого Збройних сил Україні Валерія Залужного та міністра оборони Олексія Резнікова, в якій вимагають вжити заходів, «щоб розв’язати конфліктну ситуацію, викликану неефективністю та непрофесіоналізмом комунікаційних структур Міністерства оборони, зокрема Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня». Вони вимагають від влади повернути акредитацію, якої вітчизняних та зарубіжних журналістів позбавили через висвітлення подій у Херсоні. Текст заяви повністю опублікував Інститут масової інформації (ІМІ).

У Генштабі ж наголошують на тому, що журналісти опинилися у звільненому місті без дозволу і порушили пряму заборону.

Що передувало

Вдень 13 листопада Генеральний штаб опублікував заяву, в якій повідомив про скасування дозволу на роботу та визнання не чинними прескарт представників деяких ЗМІ. У повідомленні наголошувалося, що ЗМІ порушили вимогу наказу Головнокомандувача ЗСУ №73 і знаходилися у Херсоні без дозволу.

«Нещодавно, деякі представники ЗМІ, ігноруючи наявні заборони та застереження, без погодження з відповідними командирами та службами зв’язків з громадськістю військових частин здійснювали інформаційну діяльність в місті Херсон ще до завершення стабілізаційних заходів», - заявили в Генштабі.

Керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк у коментарі «Детектор-медіа» розповіла, що заборона на відвідування Херсону до завершення стабілізаційних заходів розповсюджувалася на всіх. Представники ж ЗМІ, які опинилися у місті  - «це так само, як люди, які переходять вулицю на червоне світло: всі знають, що цього не можна робити, це офіційно заборонено, але вони все рівно переходять. І навіть часто за це їм нічого не буває. Так і тут спрацювало: люди потрапили туди, ми про це дізналися постфактум і розбираємося  з кожною ситуацією окремо. Як це було — за сприяння якихось військових, які взяли на себе відповідальність? Якщо так, то ми проводимо службовий розбір і будуть зроблені висновки, проведена робота на рівні дисциплінарного стягнення».

Гуменюк також додала, що існує небезпека для журналістів. Так, за її словами представники ЗМІ збиралися орендувати квартири і залишатися надовго, але квартири у нещодавно звільненому місті можуть бути заміновані. Крім того, у Херсоні тривають стабілізаційні заходи і діють обмеження на в’їзд до міста.

Гуменюк підкреслила, що ніхто зі ЗМІ не отримував ніяких дозволів, не дивлячись на те, що у «Детектор-медіа» була інформація, що одна знімальна група дісталася до Херсону разом з військовими.

«Але ми продовжуємо роботу і з’ясовуємо обставини, як там опинилося декілька знімальних груп, і з’ясовуємо, хто вони, як вони проїхали і які були обставини. Як вони оминули блокпости, бо не всі проїхали через блокпост. Хтось проїхав в об’їзд. Нещодавно була така ситуація: дуже досвідчені журналісти Associated Press поїхали в іще окуповану Олександрівку і потрапили під обстріл, втратили автівку і техніку. І вони були позбавлені акредитації; і до того ж, сама агенція Associated Press підтримала позбавлення акредитації. Тому що вони порушили встановлений порядок», - заявила вона.

Реакція журналістів

У заяві, опублікованій ІМІ, медійники, зокрема, закликали провести внутрішнє розслідування «непрофесійної роботи комунікаційного відділу ОК “Південь” і загалом комунікаційного сектору Міністерства оборони України і прийняти відповідні кадрові рішення».

«Прибрати зайву і недієву бюрократію, зокрема непотрібні документи й узгодження, впроваджені Об’єднаним координаційним пресцентром Сил оборони півдня. В журналістів вже є акредитація МО, яка є офіційним дозволом на роботу. Додаткові документи й дозволи, які до того ж застосовуються непрофесійно і вибірково, ускладнюють роботу журналістів і негативно відбиваються на висвітленні найважливіших подій в Україні для української і світової аудиторії», - заявили вони.

У заяві також йдеться про те, що «репортажі українських і закордонних журналістів, зроблені у звільненому Херсоні, стали величезним вкладом у нашу перемогу. Весь світ облетіли кадри колег із CNN, SkyNews та інших провідних іноземних та українських медіа. Вони засвідчили радість, із якою херсонці зустрічають українську армію, спростовуючи тим самим брехню російської пропаганди. Їхні матеріали є також надважливими документами української історії, яка твориться зараз».

Комунікаційні ж структури міністерства оборони в ній звинувачують у тому, що вони не «спромоглися побудувати механізм допуску журналістів і вирішили просто заборонити абсолютно всім журналістам працювати, посилаючись на небезпеку перебування в щойно звільненому місті».

Заяву підписали: Медіарух; Центр прав людини ZMINA; Texty.org.ua; Команда hromadske; Фундація Суспільність; Головний редактор АІА «Гал-інфо» Маринюк Андрій; Дмитро Ларін, УП; Галина Єреміца, журналістка, Чернівці; Олена Демченко, Могилянська школа журналістики; Ангеліна Страшкулич, кореспондентка «Укрінформу»; Дмитро Галко, військовий кореспондент; Роман Кабачій, медіаексперт, журналіст і публіцист; Олександра Єфименко, українська кореспондентка-фрілансерка; Карноза Костянтин, фіксер для іноземних медіа; Тарас Дудей, ведучий новин ТАВР МЕДІА; Артем Лисак, журналіст, продюсер Sky News.

На позбавлення представників ЗМІ акредитації відреагував і уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець, який звернувся до міністра оборони. Він зазначив, що контроль доступу медіа в умовах війни потрібен, але недостатньою є комунікація з міжнародними медіа, задачею яких є давати оперативну інформацію з місця подій, щоб її бачили громадяни країн-партнерів.

Лубінець вважає неприйнятним скасування дозволу на роботу і вважає, що «є потреба переглянути це рішення та підходи до роботи цивільно-військового співробітництва з медіа».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі