Площа братських могил у тимчасово захопленому російськими військами селищі Старий Крим, розташованому біля Маріуполя, з 8 травня до 29 червня збільшилася майже в два рази. Свідченням цьому є супутникові знімки Planet Labs, опубліковані журналістами «Схем».
За інформацією Маріупольської міської ради, у цьому місці може бути поховано понад 15 тисяч загиблих жителів.
Більше того, на знімку від 29 червня на кладовищі під Старим Кримом видно техніку, якою окупанти риють додаткові траншеї для захоронення маріупольців.
Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко сказав у коментарі «Схемам», що росіяни почали розбирати в місті завали зруйнованих і пошкоджених ними багатоповерхових будинків. Саме з цим може бути пов’язане збільшення масових поховань, зафіксоване супутником.
Він пояснив, що в кожному зі знищених будинків може бути до 100 загиблих мешканців Маріуполя.
«Вони пригнали своє так зване “МНС”, а там, що не будинок – то могильник. Учора (5 липня, – ред.) вони “взялися” за наш мікрорайон “Черемушки”. Приїхали співробітники так званого “МНС”, залізли в підвал одного з будинків, а там 100-200 трупів. Вони розвернулись і поїхали, сказавши, “не наша справа”, оскільки “МНСники” відмовляються займатись тілами загиблих», – розповів Андрющенко.
За словами радника міського голови, з тілами маріупольців працюють співробітники так званих “державних ритуальних послуг” і “судово-медична експертиза” окупантів.
«Зазвичай везуть на кладовище Старого Криму. Усіх тих, кого дістають з-під завалів, просто кидають у викопаний рів на кладовищі», – додав він.
Андрющенко зазначив, що на Старокримському кладовищі також наразі ховають людей у окремих могилах. Окупаційна влада таким чином намагається заробити, пропонуючи приватні ритуальні послуги з поховання за межами масового захоронення.
Збільшення таких поховань теж можна помітити на супутниковому знімку від 29 червня.
«Поховання коштуватиме приблизно 20 тисяч гривень. Але навіть після сплати необхідно буде чекати близько 2 тижнів, тому що з деревиною у Маріуполі зараз проблеми, тож труни зазвичай везуть з окупованої раніше Донеччини», – пояснив радник мера.
Раніше повідомлялося, що російські окупанти повноцінно відновили роботу Маріупольського морського порту та набрали людей на розбір завалів на території ММК ім. Ілліча.