У Центрі протидії корупції заявили про те, що генпрокурор Юрій Луценко збрехав, коли сказав, що посол США в Україні Марі Йованович передала йому список осіб проти яких не варто відкривати кримінальні провадження. Також Луценко маніпулював та дещо спотворював інформацію, говорячи про керівника НАБУ Артема Ситника та втручаня України у вибори в США під час інтерв'ю для американського видання The Hill.
Зазначено, що єдиним доказом того, що Йованович передала Луценку список "недоторканих" є опублікований в американському виданні TheHill лист посольства США до Генпрокуратури України. Саме цей лист Луценко показав журналістам як доказ передачі списку. Однак, у ЦПК стверджують, що цей документ, який стосувався сфабрикованої справи, підписали ще задовго до призначення Марі Йованович послом в Україні.
У ЦПК нагадали, що 16 березня 2016 року так званий департамент Кононенка-Грановського розпочав кримінальне провадження за нібито розкрадання Центром протидії корупції (ЦПК) коштів, які організація не отримувала. Слідчі намагалися знайти 4,4 млн дол коштів американських платників податків, які за версією правоохоронців, мали піти на реформу Генпрокуратури.
У центрі додали, що 22 березня слідчі ГПУ фактично обманули суд щодо виділення цих коштів до Центру протидії корупції та отримали дозвіл на доступ до рахунків організації, а пізніше і її контрагентів. У результаті ЦПК звернувся із заявою про злочин на слідчих та прокурора у цій справі.
"ГПУ на той час не хвилювали факти відсутності будь-яких претензій з боку уряду США щодо зникнення коштів американських платників податків в Україні", - зазначили у ЦПК.
Зазначено, що ЦПК ніколи не займався реформою Генпрокуратури. Отже, кримінальне провадження проти центру було незаконним приводом для слідчих, щоб отримати до банківських рахунків, операцій, фінансових і бухгалтерських документів організації.
Вже 4 квітня 2016 року заступник голови місії посольства США Джордж Кент надіслав листа заступнику генерального прокурора Юрію Столярчуку від імені тодішнього посла Джеффрі Паятта із роз'ясненням щодо фейкової справи про розкрадання коштів на реформу Генпрокуратури. Цей самий лист і передав американським журналістам Луценко у березні 2019.
У центрі пояснили, що ГПУ продовжила слідчі дії щодо ЦПК навіть після того, як уряд США підтвердив, що жодні кошти не зникали. Більше того, за два дні до закриття відповідного провадження ГПУ отримала ще 11 ухвал про тимчасовий доступ до документів організації, її контрагентів та донорів. При цьому заступник генерального прокурора Віктора Шокіна Юрій Столярчук навіть заявляв про намір допитати у рамках справи тодішнього посла Джеффрі Паятта.
12 травня 2016 року на посаду генерального прокурора призначили Юрія Луценка. Того дня, виступаючи у Верховній Раді, Луценко заявив про те, що справи проти Центру протидії корупції є "настільки дебільними, що вони просто ганьблять Генеральну прокуратуру України".
30 травня 2016 року справу в Генпрокуратурі закрили через відсутність складу злочину.
29 серпня 2016 року Марі Йованович передала вірчі грамоти та приступила до обов'язків посла Сполучених Штатів Америки в Україні.
"Тобто перша зустріч посла Йованович з генпрокурором Луценком не могла відбутися раніше 29 серпня 2016 року, коли "дебільне" кримінальне провадження, яке "ганьбить Генеральну прокуратуру України" вже було закрите", - підсумували в ЦПК.
Висловлювання Луценка стосовно Артема Ситника, який нібито втрутився у вибори США, розголосивши інформацію розслідування щодо Пола Манафорта, також були не зовсім правдивими.
Так генпрокурор заявив про те, що один із народних депутатів нещодавно повідомив йому про наявність рішення суду, відповідно до якого співробітник НАБУ здійснював незаконне втручання в американську виборчу кампанію. Луценко говорить про рішення Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК), згідно з яким Ситник та народний депутат. порушили закон оприлюднивши інформацію про нібито оплату готівкою мільйонів доларів Полу Манафорту. Відповідний позов подав депутат від БПП Борислав Розенблат, який перебуває під слідством НАБУ.
"Саме рішення суду є сумнівним, адже ухвалюючи його суд вийшов за рамки своєї юрисдикції щодо вирішення лише публічно-правових спорів. У цій справі суд вирішив приватний спір", - зазначили в ЦПК.
При цьому Луценко говорить, що Ситник офіційно розказав про кримінальне розслідування справи з Манафортом, нібито, щоб допомогти Хілларі Клінтон. Як зазначили у ЦПК, офіційно Ситник про це не заявляв. Лише на одному із українських телеканалів оприлюднили аудіозапис поганої якості, на якому голос, схожий на Ситника, говорить, що він допомагав Хіларі. Той же голос розповідає про розслідування у справі Манафорта і озвучує розпливчасті натяки на розслідування ФБР стосовно Клінтон.
Луценко також спирається не вище вказане рішення суду, яке е набрало законної сили. При цьому звинувачення Луценка є голослівними, адже аудіозапис не може вважатися доказом, так як його здійснювали не правоохоронці.
Окрім того, говорячи про Ситника генпрокурор згадує, що він є тим самим директором, якого після призначення на посаду глави НАБУ вітав особисто вітав екс-віце-президент США Джо Байден; директор, який допоміг закрити справу, в рамках якої Миколу Злочевського підозрювали у відмиванні 35 млн дол; директор, який розкрив інформацію про кримінальне провадження проти Манафорта.
За даними ЦПК, у цих словах Луценка також присутня маніпуляція та неправда. По-перше, у публічному просторі немає інформації, що Байден вітав Ситника, тому всі висловлювання Луценка з цього приводу можна вважати спекуляцією. По-друге, як зазначили в ЦПК, справу проти Злочевського допомогло закрити не НАБУ, а Генпрокуратура. По-третє, саме Луценко у травні минулого року публічно говорив про надання інформації спецпрокурору Мюллеру, який вів справу Манафорта, та запропонував спільну слідчу групу.
Також Луценко заявив про те, що отримав постанову суду, у якій визнається участь України у передвиборчій кампанії США. За його словами, ГПУ відкриє кримінальне провадження та дасть правову оцінку ситуації.
Однак, з юридичної точки зору, суд першої інстанції не визнав факт втручання у вибори, але визнав незаконним розповсюдження інформації, яка мала наслідком втручання, на думку суду.
"Жодних фактів втручання ОСК не встановлював і не міг би встановити, адже що є втручанням у вибори США, а що ні, може визначити лише відповідні органи влади США на основі законодавства США", - зазначили в ЦПК.
20 березня Юрій Луценко в інтерв'ю американському виданню The Hill розповів, що ГПУ розслідує умисний "злив" фінансових звітів про Пола Манафорта з метою вплинути на вибори в США на користь Хілларі Клінтон. Витік цих даних в ЗМІ США викликав відставку Манафорта зі штабу Трампа і призвів до одного з ключових звинувачень в ході розслідування змови з Росією.
Луценко також звинуватив посла США Марі Йованович у втручанні в роботу Генпрокуратури. Він стверджує, що посол США Марі Йованович нібито передавала йому список осіб, яких просила не піддавати кримінальному переслідуванню. У Держдепартаменті США заяву очільника ГПУ спростували, назвавши її "відвертою вигадкою".
Народний депутат Світлана Заліщук висловила впевненість, що свою заяву Луценко не міг не погодити з президентом Петром Порошенком. На думку депутата, ця заява є частиною кампанії, спрямованої на дискредитацію НАБУ, а також американського посла за її різкі висловлювання про корупцію в Україні.
Голова "Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що після демаршу Луценка Порошенко має звільнити його з посади генпрокурора.
У свою чергу, депутат від "Блоку Петра Порошенка" Володимир Ар'єв запевнив, що Луценко не погоджував свою заяву ні з ким. Особливо з президентом.