Перетворенню інтелектуальної власності на інноваційну продукцію в Україні заважають відсутність стратегії і відсутність фондів, які б фінансували прикладні дослідження, пише в своїй статті для DT.UA професор, міністр освіти і науки України Сергій Квіт.
Міністр відзначив відсутність в Україні національної інноваційної системи (НІС), яка формує таку систему відносин між наукою, промисловістю та суспільством, при якій інновації виступають основою розвитку економіки і суспільства.
"В усіх розвинених країнах така система діє, в Україні ж існують тільки її фрагменти. Хоча маємо протягом останнього часу окремі "історії успіху" (як-от діяльність Наукового парку НТУУ "Київський політехнічний інститут", де обсяги продажу інтелектуальної власності обчислюються протягом двох минулих років уже десятками мільйонів гривень і де цей інтелектуальний продукт доходить до виробництва високотехнологічної продукції у спектрі від наносупутників до безпілотників), вони лише увиразнюють загальну невтішну ситуацію", - пише він.
Міністр також вважає, що Україні заважає незбалансованість системи фінансування інноваційно-виробничого процесу (трансферу технологій).
"Наука отримує, переважно з державного бюджету, приблизно 1% коштів, що необхідні для реалізації повного інноваційного циклу. Ці кошти витрачаються на наукові дослідження. Далі в науки не залишається ресурсів для фінансування другого етапу - розробки, - який потребує, за оцінками експертів, 10% загального обсягу потрібних коштів, тим більше на фінансування третього етапу - виробництва (100%)", - розповів професор.
Квіт зазначив, що бізнес заходить зі своїми грошима переважно на етапі реалізації, коли бачить готову продукцію. Він не має намірів фінансувати етапи виробництва, а тим більше - розробки, оскільки це пов'язано з великими ризиками, а завдання бізнесу - отримати максимальний прибуток при мінімальних ризиках. Отже, наука хоче, але не може фінансувати етапи 2 і 3, оскільки не має для цього коштів. А бізнес має, але не хоче фінансувати ці етапи, бо це пов'язано з великими ризиками. І тому між наукою і бізнесом виникає провалля, так звана долина смерті. Через це результати наукових досліджень осідають "на полиці", а інноваційний процес припиняється.
"Тому, перш за все, потрібно створювати державні фонди (підтримувані також приватними інвесторами), які б фінансували прикладні дослідження і підтримували малий інноваційний бізнес", - вважає міністр.
Докладніше читайте в матеріалі Сергія Квіта "Беззахисна інтелектуальна власність, або Як подолати "долину смерті".