У більшості країн світу кількість неінфекційних захворювань переважає над інфекційними, у них стався так званий "епідемічний перехід", розповів заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України Ігор Кузін в інтерв'ю редакторці відділу соціум ZN.UA Алли Котляр, яке вийде завтра о 8:30.
За його словами, нині у світі вже працюють над епідеміями неінфекційних захворювань і реєструють у цьому абсолютно різну динаміку
"Хтось — більше серцево-судинних захворювань, хтось — питань надмірної ваги або цукрового діабету. Але загальносвітовий тренд — це переважання неінфекційних груп захворювань над інфекційними", - наголосив головний санітарний лікар.
Кузін підкреслив, що епідемічний перехід також відбувся у деяких європейських країнах, а держави, які приєдналися до Європейського Союзу недавно, перебувають на стадії такого переходу, так само як і наша країна.
Україна нині розглядає питання неінфекційних та інфекційних захворювань з однаковою пріоритетністю.
Заступник глави МОЗ назвав кілька груп інфекційних захворювань з якими зараз стикається Європа та, які спричинятимуть занепокоєння у найближчі 5-10 років:
- кір — це вірусне захворювання у багатьох країнах Європи має досить високі показники. Європейські держави розглядають кір як захворювання, що однозначно матиме спалахи щонайменше 5–10 років. У нашій країні підйом захворюваності був 2021 року.
"У 2023 року ми провели наздоганяючу вакцинальну кампанію, щоб вакцинувати дітей саме проти кору. Понад 160 тисяч дітей надолужили пропущені щеплення. Це дало змогу знизити ризик спалаху кору, який узимку фіксували в кількох сусідніх країнах", - наголошує головний санітарний лікар.
- грип є сезонним захворюванням, однак, за словами Кузіна, кожен сезон є унікальним. Заступник міністра охорони здоров’я наводить приклад епідемічного сезону-2009, коли в Україні був високопандемічний грип — показники летальності були високими. Раз на 7-10 років відбувається циркуляція такого високопатогенного грипу.
"Це означає, що країна має пережити один сезон за максимальним, так званим «ковідним» сценарієм. Коли вживаються препарати терапії, визначаються лікарні, застосовуються обмежувальні протиепідеміологічні заходи", - зазначає він.
Кузін також розповів, що впродовж останніх років зростає кількість випадків пташиного грипу, який дуже часто призводить до певних мутацій, а це може спричинити нову хвилю високопатогенного грипу.
- холера — ситуація з цим інфекційним захворюванням у загальносвітових масштабах є нестабільною та пов’язана з напруженою ситуацією у світі. Випадків холери реєструється дедалі більше, а рівень смертності від неї підвищується в багатьох країнах і деталі більше нових регіонів залучається до цього епідемічного процесу. Кузін заявляє, що деяка частина областей України під більшим ризиком щодо захворювання через глобальне потепління та зміну клімату.
- поліомієліт. У багатьох європейських країнах відмовилися від оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).
"Незважаючи на всю її ефективність, ця вакцина, в разі її застосування, досить часто може призводити до циркуляції штамів поліовірусу в популяції тієї чи тієї країни. Тому застосовувати ОПВ доцільно тоді, коли країна досягає досить високих показників охоплення щепленням. На жаль, Україна цим похвалитися не може", - сказав Кузін.
За його словами, Україна та європейський регіон упродовж 2024-2025 рр. можливо, намагатимуться частково відмовитися від ОПВ для зменшення ризику спалаху поліомієліту.
- хворобу "Х" — захворювання, що повертаються або нові хвороби. Кузін підкреслює, що будь-який виток мутацій та невідомі захворювання можуть призвести до ситуації, аналогічної коронавірусної хвороби, тільки з невідомими рівнями смертності. Він назвав це загальносвітовим ризиком та заявив, що ставитися до цього слід максимально уважно.