Кримінальний кодекс України не пристосований до умов збройної агресії — прокурор

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Окрім того, в Україні є проблема з недостатністю спеціальних знань із із міжнародного гуманітарного та кримінального права.

Кримінальний кодекс України не передбачає відповідальності за злочини проти людяності, попри те, що Росія шостий рік здійснює проти Української держави агресивну політику, пише у своїй статті для ZN.UA заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов. При цьому положення КК про воєнні злочини не відповідають повною мірою сучасному міжнародному гуманітарному та кримінальному праву.

Автор пояснив, що стаття 438 Кримінального кодексу щодо порушення законів та звичаїв війни настільки узагальнена, що належно встановити рівень відповідальності за конкретний вид злочину дуже складно. За вказаною статтею в Україні відкрили 138 кримінальних проваджень, 42 особи отримали підозри, дев'ять справ скерували до суду. Однак вирок винесли всього один.

Великим кроком до успіху прокурор називає чітке та зрозуміле формулювання відповідної статті КК України, яку б усі сторони процесу могли трактувати однаково. Тому наразі в Україні потрібно створити більш деталізований підхід до серйозних порушень міжнародного гуманітарного права.

Окрім того, за словами автора, є певні проблеми і з судовою системою. Судді або бояться, або не здатні ухвалювати рішення у провадженнях щодо військових злочинів чи злочинів проти людяності. Оскільки більшість відповідних справ перебувають у судах, розташованих на території Донбасу. Тому судді бояться за життя і здоров'я своє та своїх близьких.

Ще однією проблемою є недостатність спеціальних і глибоких знань із міжнародного гуманітарного та кримінального права. Адже до початку збройної агресії в них просто не було потреби. Однак через надмірну завантаженість суддів, особливо місцевих, такі справи розчиняються у загальному потоці. За словами прокурора, варто порушувати питання щодо розгляду справ про воєнні злочини спеціалізованими суддями. А в ідеалі – і спеціалізованого суду, який розглядатиме виключно цю категорію справ. Неупереджено і професійно.

Детальніше про те, чому Україна має йти власним шляхом у вирішенні проблеми притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні воєнних злочинів та злочинів проти людяності читайте у статті Гюндуза Мамедова "Невідворотність покарання" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі