В окупованому Криму склалася катастрофічна ситуація з водопостачанням , Яка загрожує тим, що вже за 30 років на півострові може не залишитися жодного прісноводного озера.
Такий прогноз дали гідрологи, пишуть "Крим.Реалії".
Так, за словами експертів, висихання водойм відбувається не тільки через перекритий Україною Північно-Кримський канал. Причинами є також відсутність опадів, буріння свердловин і діяльність людини.
"Якщо опади не випадають, то вода з тих же озер живить ґрунтові води або грунт на прилеглій території. З огляду на те, що температура у нас зростає і відбувається випаровування, то таким чином водний дефіцит зростає, рано чи пізно це призводить до повної втрати води і, відповідно, озер ", - пояснив заступник директора українського інституту водних проблем і меліорації Михайло Яцюк.
У той же час голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк вважає, що далі ситуація буде тільки погіршуватися.
"Водна криза буде тільки посилюватися, і не варто очікувати, що цей рік був поганий, а далі все у нас буде окей. Ні, цього вже не буде, це однозначно", - сказав він, зазначивши, що вже зараз, за критеріями ООН, материкова Україна відноситься до малозабезпечених водою країн світу.
"Якщо на душу населення припадає менша за 1700 куб. м води на рік - ця країна є водонеобеспеченою. В Україні цей показник виріс. Він становив до недавнього часу 1000 куб. м, а зараз - 1200 куб. м, і це тільки тому, що у нас зменшилося населення. У цьому плані, у нас ресурс знижується", - говорить Гаврилюк.
Також експерти вважають, що в Криму цей показник ще нижчий. Тому, якщо щороку на півострові буде висихати 10 озер, то за 30 років їх не стане зовсім.
У той же час видання пише, що з 2014 року в Криму вже пересохло не менше 10 озер, зокрема:
- Кизил-Яр недалеко від Євпаторії,
- Велике недалеко від Коктебеля,
- Богайли в Сакському районі,
- Краснокаменськ озеро, водою з нього поливали виноградники "Массандри",
- озеро біля села Залісне Бахчисарайського району,
- одне з трьох озер на північ від Краснокам'янки у Великій Ялті.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров раніше заявляв про те, що, Росія ратує за поставку дніпровської води в Крим, щоб остаточно колонізувати півострів, витісняючи звідти кримських татар.
За його словами, питної води для населення Криму досить. Необхідно тільки лише її збирати, використовувати раціонально. "У Криму не вистачає води для того, щоб колонізувати його у всіх напрямках і, в першу чергу, заселяти Крим сотнями, сотнями тисяч громадян Росії", які служать в каральних органах. Таким чином, вважає Чубаров, відбувається заміна етнічного та демографічного складу Криму.
Про можливу подачу води до Криму раніше говорив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Він стверджував, що Україна готова забезпечувати Крим прісною водою тільки в разі гуманітарної катастрофи на півострові, але не постачатиме воду "окупантам, окупаційним військам, для потреб військових баз".
У той же час міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що гуманітарної кризи з водою в окупованому Криму немає. Цю тезу придумала російська пропаганда в своїх цілях.
Про те, чим загрожує Україні поставка дніпровської води в Крим читайте в статті Валентини Самар "Обережно, Крим. Слизько і боляче" для ZN.UA.