Крим без зв'язку із зовнішнім світом, доступу до капіталу і верховенства закону — The Economist

Поділитися
Крим без зв'язку із зовнішнім світом, доступу до капіталу і верховенства закону — The Economist © Соцмережі
Жителі окупованого півострова хочуть змін, а не "стабільності".

Над парком у столиці Криму Сімферополі височіє пам'ятник Катерині ІІ. Вперше його встановили в 1890 році з нагоди сторіччя захоплення півострова російськими військами. Пізніше під час більшовицького перевороту його повалили. Лише після того, як Росія окупувала Крим в 2014 році, він знову з'явився в Сімферополі, пише УНІАН.

"Вона - Путін 18-го століття", - каже директор місцевого історичного музею Андрій Малгін.

"Пам'ятник відновлено на честь возз'єднання Криму з Росією в 2014 році і на всі часи", - йдеться в зухвалому тексті напису на п'єдесталі пам'ятника.

Як зазначає The Economist, російська анексія півострова знищила відносини з Україною і Заходом. Після цього з'явилися й інші кризи: Росія розв'язала війну на Донбасі, вторглася в Сирію, втручалася в американські вибори. Україна досі вимагає повернути їй законні території. Новий президент країни Володимир Зеленський назвав півострів "українською землею" в своїй промові під час інавгурації. Але Росія тримає Крим жорстко під своїм контролем. Західні чиновники говорять про територіальну цілісність, однак змирилися з новим статус-кво.

Російські чиновники хваляться, що вони нібито "підняли" півострів після того, як Київ його занедбав. Формально це може й так, адже дві третини регіонального бюджету Криму і Севастополя сформовані завдяки державним коштам, надісланим з Москви. Колишній заступник голови Центрального банку РФ Сергій Алексашенко каже, що російський уряд витратив 23 мільярди доларів на Крим за останні п'ять років. Ця сума дорівнює трирічному бюджету системи охорони здоров'я для всієї Росії. Великі проекти змінили ландшафт. 19-кілометровий міст через Керченську протоку сполучає окупований Крим з материковою Росією. У Севастополі з'явився новенький аеропорт. А на північ від горезвісного мосту Москва посягає на приналежність їй Азовського моря. Минулої осені Росія захопила три українських кораблі, які намагалися пройти через акваторію. 24 моряка досі в російському полоні.

Однак, патріотична гарячка, спричинена анексією Криму, минула. Окупований Крим страждає від тих же проблем, що й інші регіони РФ: від корупції і недбальства, інфляції і падіння зарплат, репресій і обмежень.

"Ми збудували дорогу, а потім знищили її, щоб покласти труби. Знову збудували дорогу, але забули про вуличні вогні, тож знову все довелося ламати", - розповідає бізнесмен Олег Ніколаєв.

У Севастополі зовнішній губернатор, призначений Путіним, викликає неприязнь у місцевих. Підтримка анексії лишається високою. Однак, нещодавнє дослідження, проведене Володимиром Мукомелом з Російської академії наук виявило також невдоволення "російською бюрократичною машиною, кадровими потрясіннями і корупцією". Запит на стабільність поступився місцем бажанню змін.

Негативний юридичний статус Криму погіршує виклики. Західні санкції нищать бізнес. Значних приватних інвестицій майже немає. Якщо хтось і вкладає гроші, то це поодинокі "Дон Кіхоти". Група інвесторів з Санкт-Петербургу мріють перетворити старе радянське бюро на околицях Севастополя в російську Кремнієву долину.

"Що потрібно технарям? Вони самі, комп'ютер і натхнення", - каже Олег Корольов. "Чому б не робити це на узбережжі моря!" - додає він.

Але ці мрії розбиваються об реальний стан речей у Криму після анексії. Півострів не має зв'язку із зовнішнім світом, доступу до капіталу і верховенства закону. З нового аеропорту можна полетіти лише в Росію. Жителі Криму не можуть отримати візи і поїхати в інші країни, тому що майже ніхто не визнає його анексії. Перетнути адміністративний кордон з материковою Україною означає пройти ретельну перевірку українськими прикордонниками. Близько 200 тисяч кримчан це все одно роблять. Більшість банків включно з російськими державними гігантами вважають Крим токсичним. Лише деякі з них працюють на півострові на пряму. Щоб робити покупки онлайн, кримчани використовують VPN, щоб приховати свої реальні координати. Місцевий бізнес співпрацює з російськими фірмами на материку, щоб уникнути проблем з поставками. Котеджні господарства, приміром, роблять замовлення з IKEA й інших мереж у Краснодарі, розташованому на іншому боці Керченської протоки.

"Ми прокинулися вранці, щоб помолитися, а потім почули, як хтось стукає в двері", - каже Зера Сулейманова.

27 березня спецслужби Росії затримали її сина і майже два десятка інших кримських татар. Це був один з найбільших масових арештів у репресивній кампанії, яка набирає обертів. Кримські татари - тюркська мусульманська етнічна група, яка контролювала Крим до приходу Російської імперії. Диктатор Йосип Сталін масово депортував цілий кримськотатарський народ з рідного півострова в часи СРСР. Кримські татари здебільшого виступають проти російської анексії. Москва заборонила діяльність їхнього представницького органу - Меджлісу.

Арешти, переслідування і зникнення стали страшною нормою. Кримськотатарські активісти кажуть, що поліція їм погрожує: "Якщо будете погано поводитися, станете "потєряшками"".

Активісти сформували групу під назвою "Кримська солідарність", щоб підтримувати політичних в'язнів. Етнічні українці зіштовхнулися з такими ж проблемами.

"Все, що лишилося від України, було стерте", - скаржиться архієпископ Климент, який очолює ПЦУ в Криму.

До анексії у церква була присутня в 49 населених пунктах і мала 25 активних парафій, а також близько 20 священиків по всьому півострові. Сьогодні вона присутня лише в 9 населених пунктах і має лише 4 священників.

"Мова вимирає. Тут є п'яти- і шестирічні діти, для яких українська така ж іноземна, як англійська", - розповів пошепки неназваний український активіст.

Окупанти намагаються викреслити з історії Криму неросійське минуле. На питання про те, що на півострові було до Катерини ІІ, один з екскурсоводів історичного музею в Севастополі просто розвів руками: "Лише купка турків". В цьому немає нічого нового. Русифікація Криму почалася за довго до того, як Путін окупував його. Однак, важко сказати, чи зможе цей процес тривати й далі.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі