"По-перше, прояв будь-якої корупції це злочин проти народу. Якщо не народ, то хто може бути найсправедливішим суддею для хабарника? Вбачається за доцільне передбачити, щоб кожне кримінальне провадження, пов'язане з корупційним злочином, розглядалося судом присяжних. Популяризація суду присяжних на загальнонаціональному рівні, проведення відповідних навчань уже найближчим часом призведе до активного долучення громадян до процесу здійснення правосуддя. Найавторитетніші з них будуть обрані присяжними та разом з професійними суддями й стануть тим антикорупційним судом у кожному районі нашої держави", - зазначає автор.
По-друге, ефективне виявлення та затримання топ-корупціонерів неможливе без внесення системних змін до кримінального та кримінального процесуального законодавства, які будуть спрямовані на наділення органів досудового розслідування, прокуратури та суду ефективними інструментами у боротьбі зі злочинністю. "Однак разом з розширенням відповідних повноважень необхідно також передбачити відповідальність за фальшування доказів. Ганебна практика "показників за будь-яку ціну" та засудження до відбування покарання невинних людей має залишитись у минулому", - вважає автор.
По-третє, посилення заходів безпеки суддів та присяжних, громадського порядку, ефективного розслідування злочинів проти суддів. "У цьому зв'язку варто нагадати, що одним із найрезонансніших злочинів було вбивство харківського судді Трофимова та його родини. Ситуація, за якої правоохоронці зайшли в глухий кут, а вбивці судді продовжують перебувати на волі, є неприпустимою. При винесенні справедливого вироку суддя та присяжний повинні відчувати себе захищеними", - йдеться в матеріалі.
Автор також пропонує четвертий, не менш важливий елемент системного підходу до розв'язання проблеми неефективного правосуддя у справах про корупцію. "На базі Національної школи суддів України необхідно розробити та на регулярній основі проводити тренінги для чинних суддів та присяжних щодо розгляду справ про корупційні правопорушення. Багато справ, в яких фігурують дуже складні фінансові операції або ретельно продумані схеми, є складнішими, ніж пересічні справи, та мають свою специфіку. До речі, саме в навчальній площині залучення іноземців як тренерів видається цілком обґрунтованим. За умови належного рівня підготовки кожен український суд стане антикорупційним судом, що відповідатиме практиці країн розвинутої демократії", - наголошує юрист.
"Саме завдяки цим крокам нам вдасться досягти того, про що сказав колишній держсекретар США Джон Керрі в Києві: "у нас кожний суд антикорупційний", - додала вона.
Детальніше читайте в матеріалі Тетяны Ющенко "Антикорупційний суд… присяжних!" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".