Конституційний суд України визнав тиким, що не відповідають Конституції, положення пункту 11 прикінцевих положень закону "Про державний бюджет України на 2016 рік".
Як повідомляє прес-служба КСУ, норми закону про держбюджет визнані неконституційними "у тій частині, яка передбачає, що норми і положення закону України "Про судоустрій і статус суддів" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджету Фонду соціального страхування України".
КСУ зазначає, що Кабмін отримував право вирішувати своїми актами питання фінансування органів судової влади. Зокрема, це стосувалося "розміру суддівської винагороди; відпустки судді; забезпечення житлових умов судді; забезпечення потреб судді, пов'язаних з його діяльністю; забезпечення державного захисту суддів та членів їх сімей; питань соціального страхування судді; медичного обслуговування і санаторно-курортного лікування суддів та членів їх сімей; порядку і розмірів виплати пенсії або щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; забезпечення функціонування судової влади; основ фінансування судів; порядку фінансування судів; матеріального, побутового забезпечення та соціального захисту працівників судової системи".
Згідно з рішенням КСУ, зазначене положення держбюджету-2016 "визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення".
КСУ ухвалив це рішення за поданням Верховного суду України.
Верховна Рада україни 2 червня внесла зміни до Конституції (в частині правосуддя). Також Рада прийняла новий закон "Про судоустрій і статус суддів", який передбачає проведення конкурсів для суддів, підвищення вимог до суддів і професійних стандартів суддівського корпусу, обмеження імунітету суддів. Цей закон прив'язаний до змін в Конституцію і вступить в силу тільки разом з ними.