Сьогодні, 24 грудня, мав бути оприлюднений список кандидатів на посаду директора Координаційного центру з надання правової допомоги, які напередодні пройшли другий етап конкурсу – тестування загальних навичок, і допущені до наступного етапу – співбесіди. Втім, цього не трапилось. Натомість, конкурсна комісія несподівано звернулась до міністра юстиції з пропозицією скасувати конкурс.
Формальна підстава – комісія не зможе передати Наглядовій раді Координаційного центру інформацію про трьох кандидатів з найвищими конкурсними балами, як того вимагає законодавство, оскільки мінімальний прохідний бал змогли набрати лише двоє з п’ятнадцяти кандидатів, які проходили тестування загальних навичок.
Відзначимо, що цими кандидатами виявились нинішній виконувач обов’язків директора Координаційного центру Олександр Баранов та його безпосередній підлеглий Сергій Дрелінський. При цьому тест на володіння елементарними навичками логічного, аналітичного, абстрактного та вербального мислення, що використовується, зокрема, для відбору патрульних поліцейських, серед інших не змогли пройти доктор і кандидатка наук, які брали участь у конкурсі на посаду очільника безоплатної правової допомоги – принаймні, якщо вірити офіційним результатам тестів.
Ці двоє конкурсантів, адвокати д-р Олександр Дроздов та Наталія Сюр, 24 грудня звернулись зі скаргою до міністра юстиції, голови конкурсної комісії та голови Наглядової ради Координаційного центру.
Факти, що їх скаржники наводять на підтримку своїх претензій, частково проливають світло та можливі причини чергової кризи навколо обрання директора Координаційного центру. За свідченнями пана Дроздова та пані Сюр, тестування проводилось з численними порушеннями встановленої процедури. Наприклад, всупереч законодавству, воно відбувалося за відсутності конкурсної комісії. У скарзі також стверджується, що конкурсанти з числа посадових осіб системи Мінюсту мали конкурентні переваги, що полягали у можливості дізнатися про зміст питань, потренуватися у проходженні тестів завчасно та отримати безпосередньо під час тестування наперед визначені завдання. Нарешті, скаржники звертають увагу на той факт, що саме тестування проводилося у приміщенні та на комп’ютерній техніці Координаційного центру, яким наразі керує один з двох конкурсантів, що одні тільки і набрали необхідну кількість балів за результатами тестування. У цьому зв’язку Олександр Дроздов та Наталія Сюр переконані, що робота конкурсної комісії під час тестування фактично не проводилася, тестування було організовано з унеможливленням правової визначеності його результатів, з ознаками заангажованості проведення конкурсу ймовірно на користь діючих працівників Координаційного центру.
Раніше, 1 жовтня, Наглядова рада Координаційного центру висловила незгоду зі зміною державної політики з обрання призначення та звільнення директора Координаційного центру. У своїй заяві Рада протестувала проти відступу від стандартів прозорості та професійності у відборі директора Координаційного центру, допущених Урядом та Мінюстом.
Після цього, у середині листопада, з’явився експертний висновок Ради Європи, у якому також було розкритиковано затверджений Мінюстом порядок проведення конкурсу на зайняття посади директора Координаційного центру як такий, що не в повній мірі сприяє неупередженому призначенню директора Координаційного центру. Попри це, 27 листопада Мін’юстом було оголошено конкурс щодо обрання директора Координаційного центру всупереч застереженням Наглядової ради та рекомендаціям Ради Європи. Варто нагадати, що у червні 2017 року Міністру юстиції Павлові Петренку під тиском громадськості довелось фактично визнати фейковим проведений тоді конкурс на посаду директора Координаційного центру та скасувати його результати.
За даними власного джерела ZN.UA у Мінюсті, нинішній міністр Денис Малюська також має намір погодитись з пропозицією щодо скасування поточного конкурсу.