Колекціонерові з Донецька загрожує 7 років в'язниці за КДБшний фотоапарат сталінських часів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Колекціонерові з Донецька загрожує 7 років в'язниці за КДБшний фотоапарат сталінських часів
Співробітники СБУ "викрили" колекціонера, який намагався продати "шпигунський" фотоапарат. Про те, що такі апарати морально застаріли багато десятків років тому, силовики воліють мовчати. Колекціонери з усього світу закликали українське правосуддя позбавити їх колегу несправедливих звинувачень.

Закарпатське управління СБУ привернуло до кримінальної відповідальності колекціонера з Донецька, який намагався продати своєму чеському колезі спеціальний фотоапарат для КДБ, який випускався в Радянському Союзі за Сталіна. За давно застарілий спецприлад, що вільно продається в усьому світі, підсудному загрожує до семи років ув'язнення.

51-річний Олександр Комаров серйозно займається колекціонуванням з початку 2000-х, його амплуа - фото - та відеотехніка радянського періоду. У жовтні 2012 р. Комаров відвідав київську виставку в "Експоцентрі", на якій купив з рук три фотоапарата "Аякс-12". Цей спецприлад був розроблений Красногорським механічним заводом ще в 1948 р., а запущений у виробництво - у 1952-му для потреб МДБ (пізніше - КДБ). Модель виявилася настільки технічно вдалою, що використовувалася аж до кінця 1980-х років. Призначення апарату - не шпигунство (для цього використовувалася мініатюрна фототехніка), а негласна зйомка "неблагонадійних елементів" у радянському суспільстві.

"Одну з трьох фотокамер я вирішив продати і розмістив оголошення про це на своєму сайті, - розповів Олександр Комаров. - "Аяксом-12" зацікавився колекціонер з Чехії, ми домовилися про ціну, і в лютому минулого року я відіслав апарат з дистанційним тросом в його адресу "Укрпоштою". В описі відправлення так і вказав - фотоапарат з аксесуаром".

Проте бандероль до адресата не дійшла. В пункті міжнародного поштового обміну в Чопі фотоапаратом зацікавилася СБУ, яка вилучила його і відіслала на експертизу до Львова. А експерт зонального експертного сектора Українського НДІ спеціальної техніки та судових експертиз прийшов до висновку, що "Аякс-12" знаходиться в робочому стані, придатний для негласного отримання інформації і відноситься до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації. Про те, що апарат морально і технічно давно застарів, використовується за призначенням хіба що в історичних художніх фільмах (та й то, як бутафорія), експонується на виставках і вільно продається в усьому світі, експерт чомусь промовчав. А тому на підставі його висновку проти Комарова відкрили кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу - незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації (ч. 1 ст. 359) та замах на контрабанду спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації (ч. 1 ст. 201).

"Співробітники УСБУ в Закарпатській області приїхали до мене додому в Донецьк, провели обшук та вилучили ще два "Аякса-12", - розповів колекціонер. - При цьому слідчий на повному серйозі питав, чи не робив я ними будь-яких секретних фото! Спочатку це нагадувало якийсь невдалий розіграш, але все виявилося дуже серйозно".

Через кілька днів Комарова викликали до суду для обрання запобіжного заходу, прокурор вимагав, щоб його заарештували або, принаймні, посадили під домашній арешт. Суддя обмежився підпискою про невиїзд.

"У ході розслідування слідчий переконував мене визнати провину в повному обсязі, щиро покаятися, і тоді, мовляв, суд дасть умовний термін зі штрафом на суму приблизно 2 тис. дол. Крім того, мені доведеться оплатити вартість експертиз, а це більше 3300 грн. Я, звичайно, відмовився від такої пропозиції, оскільки ніякої вини за собою не відчуваю. Тому тепер мені світить до семи років реального ув'язнення, - саме така санкція передбачена статтею про контрабанду", - обурений Комаров.

Звістка про кримінальне переслідування Олександра Комарова миттєво поширилася серед колекціонерів у всьому світі. Чотири десятки експертів радянської фототехніки з США, Канади, Франції, Великобританії, Австрії, Швейцарії та багатьох інших країн, намагаючись захистити свого колегу, написали колективне звернення до українського суду, в якому закликали звільнити Олександра Комарова від усіх звинувачень.

Слідство у справі "контрабандиста" спецтехніки сталінських часів вже завершено, матеріали передано в Ужгородський міськрайонний суд. Перше судове засідання відбудеться найближчим часом.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Володимира Мартина "Полювання на "шпигунів"". !zn

Читайте також:

Молдавський шпигун добував в Україні інформацію про постачання зброї

Українського інженера засудили до 4 років за шпигунство на користь Чехії

Україна не видасть Північної Кореї шпигунів, які крали ракетні технології

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі