Колекціонери та ветерани АТО звинуватили співробітників Служби безпеки України (СБУ) у крадіжці грошей і цінних речей під час обшуків під приводом боротьби з незаконною торгівлею зброї, повідомляє "Заборона" із посиланням на дані трьох українців – мешканців Києва та Київської області.
У 32-річного київського інженера-програміста Андрія Кутьіна співробітники спецслужби провели обшук минулого року. В ордері йшлося про те, що його підозрюють у контрабанді зброї та незаконному поводженні з нею.
"Мене мордою в підлогу, руки в наручники і питають: "Де зброя?", - розповів журналістам Кутьін.
За його словами, усі необхідні документи на зброю у нього були, воно зберігалося в сейфі разом із сімейними заощадженнями в розмірі близько 36 тисяч доларів. Разом зі зброєю у Кутьіна також вилучили макети, які зброєю не є.
Чоловік колекціонував, обмінював і продавав їх, присвятивши цьому хобі близько шести років. Також збирав зброю, каски і головні убори XX століття, особливо цікавився Другою світовою війною і сучасною зброєю. "Макетів було багато. Речі були коштовними", - зазначають журналісти.
Усе вилучене співробітники СБУ внесли в протокол, але згодом Кутьін виявив зникнення цінних речей, аж до пляшок із дорогим алкоголем. Під час обшуку чоловік був у наручниках, у допомозі адвоката йому відмовили.
Після обшуку його вивезли до Харкова, де кілька днів утримували в невідомій квартирі. Після цього частину вилученого повернули, а замість грошей (36 тисяч доларів) дали розписку від "знайомого", якому він нібито позичив їх.
"Я кажу: а де решта? Вони мені: чувак, вибач - керівництву подарунки треба було зробити. Як подарунки? Ті знизують плечима - не подобається, можемо і ці забрати. Дійшло до того, що у мене був мисливський порох у каністрах - вони навіть звідти півканістри повідсипали", - розповів колекціонер.
Після повернення в Київ Кутьін зв'язався з юристами та ЗМІ, а також виявив, що вилучені у нього зброя і макети продаються в інтернеті. Згодом його знову затримали та випустили під заставу. На суді чоловікові повідомили про те, що в Харків він нібито прибув добровільно, по повістці.
Аналогічний випадок стався з 49-річним моряком Олексієм Дем'янчуком із Києва – у нього співробітники спецслужби провели обшук у квітні цього року. Під час обшуку вилучили колекцію антикварних револьверів вартістю близько 200 тисяч доларів. Після обшуку з більш ніж 60 револьверів у нього залишилося лише п'ять-шість штук.
Серію обшуків у столичних колекціонерів в СБУ назвали "викриттям міжнародного організованого угруповання торговців зброєю". За словами Дем'янчука, обшуки провели у багатьох його знайомих, а сам він став героєм оперативного відео.
До суду чоловік місяць перебував у СІЗО, тим часом вилучену зброю також почали продавати через інтернет.
Поскаржився журналістам на свавілля правоохоронців і 49-річний військовий, колишній начальник батальйону "Київ-2" Антон Примушко, у будинку якого обшук був проведений у 2015 році.
Незважаючи на те, що суд виправдав Примушка, повернути зникле після обшуків СБУ він не зміг досі. Так, під час обшуку у чоловіка вилучили бронежилети і розвантаження, робочий інвентар, приціли, окуляри нічного бачення, патрони та інші речі, "без яких на фронті важко". Завдані збитки обчислюються десятками тисяч доларів.
Крім мисливської та нагородної зброї у будинку Примушка була також трофейна, яку батальйон "Київ-2" привіз із зони АТО. Коли трофеї доставили до Києва, виявилося, що процедури оформлення такої зброї у законодавстві та інструкціях немає.
У зв'язку з цим, комбат порадив Примушку поки що їхати додому, а долю трофеїв вирішуватимуть потім. Однак наступного ранку до нього прийшли правоохоронці, після обшуку яких він недорахувався багатьох речей, зокрема прикрас дружини на загальну суму близько 20 тисяч доларів. Зник і автомобіль батальйону, на якому зброю привезли в Київ.
Ветеран АТО також розповів журналістам про те, що коли працівники СБУ розклали зброю для зйомки, то підкинули до неї і георгіївську стрічку. Боротьбу за повернення вилученого Примушко веде досі, зазначає "Новое время".
Раніше інженерна група "Арей" заявила про бездіяльність СБУ, через яку була зірвана передача для випробувань ЗСУ колісної броньованої машини "Гекон".
У листопаді минулого року група невідомих захопила генерального конструктора та начальника служби охорони інженерної групи "Арей". Понад шість годин їх утримували в заручниках. Прибула на виклик поліція не вжила жодних заходів.
Тоді ж був пограбований офіс "Благодійного фонду освітніх інновацій". Під час рейдерського захоплення було викрадено обладнання підприємства та його розробки, а також зірвана передача танка Т-64 від ЗСУ, призначеного для створення зразка високозахищеної важкої БМП.
Детальніше про проблеми переозброєння ЗСУ сучасною бронетехнікою читайте у статті Сергія Згурця "Броненепробивальність" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".