Вона швидко зателефонувала технічному адміністратору клініки, але у нього навіть не було часу пояснювати їй, що сталося.
"Проти нас влаштували кібератаку. Вимкни комп'ютер негайно", - сказав адміністратор.
Ця телефонна розмова стала початком "божевільного тижня", впродовж якого Подкопаєва і її колеги несподівано втратили половину комп'ютерів у Педіатричній клініці на Лівому березі в Києві.
Про це пише видання New York Times, додаючи, що центральна система телефонії тоді вийшла з ладу, електронні медичні картки зникли, діагностичні машини лишилися без мережевого з'єднання, через що обстеження принаймні одного пацієнта було перерване. Подкопаєва запевняє, що ніхто не постраждав під час кібератаки. Але експерти зауважують, що зухвалий електронний напад на медичний заклад - це грубе порушення міжнародних норм.
"Атакувати лікарні не можна", - сказав професор Університету Темпла і колишній юрист з питань угод Держдепартаменту США Дункан Холліс.
Він зауважив, що, попри те, що ніхто у київській клініці не постраждав, такого роду кіберзлочин можна розгяладати як "атаку" в звичайному розумінні. А це крок у небезпечному напрямку.
"Така діяльність наблизилася, якщо не перетнула межу, за якою лежить реальна шкода, яка заборонена міжнародним законом", - сказав Холліс.
Видання пояснює, що педіатрична клініка Подкопаєвої входить в групу "Добробут", яка стала однією з жертв атаки вірусу Petya 27 червня. На відміну від попередньої атаки за допомогою вірусу WannaCry, цього разу зловимисники мали змогу викачувати важливу інформацію з систем своїх жертв. Подкопаєва каже, що шкода для "Добробуту" була значною.
"На якийсь момент ми були сліпі і глухі", - сказала вона, додавши, що комп'ютерні томографи, мамографи і рентгени вийшли з ладу. Щонайменше 100 обстежень були перенесені. Відновити роботу вдалося досить швидко завдяки резервному копіюванню.
Однак, експерти вважають, що сам факт кібератаки проти лікарень в Україні дуже тривожний. Вони зауважують, що адміністрація Дональда Трампа, попри те, що американські компанії теж постраждали, ніяк не відреагувала на атаку.
Голова програми з кібербезпеки Університету Індіани Скотт Шеклфорд вважає, що минулий прогрес у встановленні міжнародних норм щодо поведінки у віртуальній реальності тепер під серйозною загрозою.
"Потрібне лідерство, і зараз його дуже мало особливо з боку Вашингтона, що небезпечно", - сказав експерт.
За словами Холліса, американським лідерам щонайменше варто було виступити з заявою.
"Ми зараз переживаємо еру фактичного творення кібербезпеки і кіберпростору. Коли ти мовчиш на тлі поганої поведінки, це певним чином означає, що така поведінка дозволена", - наголосив Холліс.
Нагадаємо, 27 червня державні і комерційні структури України постраждали від вірусу Petya А (Петя А). За даними DT.UA, хакерських атак зазнали близько 30 банків. Вірус Petya А, який вдарив по комп'ютерним системам в Україні, також нашкодив банкам, електромережам, телефонним компаніям і метро в країнах Європи.
DT.UA опублікувало список постраждалих в результаті хакерської атаки компаній.