Плани США передати зброю Україні розлютили Росію й викликали погіршення взаємних відносин, але американську сторону також турбує ймовірність того, що така зброя як переносний протитанковий ракетний комплекс Javelin потрапить до рук ворога.
Як пише американська газета The Wall Street Journal, надання зброї Україні має запобігти перетворенню тліючого наразі конфлікту у великомасштабні бойові дії. Це має відбутися за рахунок збільшення можливостей урядових сил краще захищатися у разі наступальних операцій противника.
Наголошується, що американські офіційні особи уважно вивчають справу передачі Україні зброї Javelin. Тому Javelin будуть оснащені частини, розташовані далеко від фронту, щоб його не використовували для наступальних операцій та не залишили ворогові.
Так, у 2014 році, коли США передали радарні системи для виявлення розташування ворожої артилерії, одна з таких установок, яка була розташована неподалік Дебальцевого, опинилася в руках бойовиків.
Як пише газета, представник збройних сил України повідомив тоді американській стороні про те, що були знищені частини радарної системи перед відступом військ, але це не єдиний випадок. Вказується, що американське обладнання після агресії російських військ проти Грузії у 2008 році було знайдено на захоплених російських базах, а деякі частини зброї можна було придбати навіть на чорному ринку в Тбілісі.
Крім того, деяку зброю східноєвропейського походження, надану антиурядовим бійцям у Сирії пізніше виявили в руках екстремістів "Ісламської держави".
The Wall Street Journal зазначає, що американські та українські офіційні особи вважають дуже важливим те, щоб така зброя як Javelin, не потрапила до рук проросійських сепаратистів, які могли б використовувати її проти українських танків.
Одна російська офіційна особа дала зрозуміти, що американська політика розумна, тому що сепаратисти чи росіяни могли б після перепродати зброю у зони конфліктів, й вона могла б використовуватися проти американської техніки або персоналу за кілька тисяч кілометрів від України, підкреслює газета.
Як повідомлялося, 21 грудня Дональд Трамп санкціонував постачання до України партії снайперських гвинтівок M107A1, боєприпасів до них і супутнього обладнання на суму 41,5 млн доларів.
Конгрес США санкціонував такі продажі ще в 2014 році, прийнявши закон про підтримку свободи України, але адміністрація президента Барака Обами не наважувалася на цей крок.
Раніше Палата Представників Конгресу США підтримала проект оборонного бюджету США на 2018 рік, який передбачає виділення 350 мільйонів доларів військової допомоги, а також дозволяє надання летальних оборонних озброєнь Україні.
Як писав у своїй статті для DT.UA журналіст Юрій Бутусов, країни Заходу не виробили чіткої доктрини надання військової допомоги Україні, внаслідок чого постачання Києву озброєнь стало предметом ситуативних рішень.
Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте у статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".