Які соціальні групи відіграють значну роль у житті українського суспільства: результати соцдослідження

Інфографіка
Поділитися
Після 2021 року лідируючі позиції груп у суспільстві зазнали суттєвих змін. 

З 1994 по 2021 рік включно на думку українців п'ять соціальних груп (мафія, лідери політичних партій, підприємці та бізнесмени, службовці держапарату та робітники) відігравали в житті українського суспільства вагому роль. Однак дані 2024 року свідчать, що думки українців щодо цього питання суттєво змінилися, розповідає заступник директора з наукової роботи Інституту соціології НАНУ Сергій Дембіцький у статті "Хто відіграє важливу роль в українському суспільстві? Вражаючі зміни воєнного часу".

До 2021 року респонденти найчастіше обирали в якості важливих такі соціальні групи:

  • мафія, злочинний світ — згідно з результатами опитування ця група займала найвищу сходинку особливо у перше десятиріччя та найвищу позицію у громадській думці за часи правління президента-втікача Віктора Януковича. Група втратила рейтинги, але залишилася в першій п’ятірці;
  • лідери політичних партій  — чотири рази піднімалися на перше місце (в період еліт, які прийшли до влади після Помаранчевої революції, а також в 2019 році під час приходу до влади Володимира Зеленського);
  •  підприємці та бізнесмени — тричі займали перше місце в рейтингу (починаючи з 2014 року, за виключенням 2019 року);
  • службовці держапарату та робітники — виявилися менш важливими у першій п’ятірці (робітники тричі мали менше 20% відповідей).

Дембіцький вказує, що з 1994 по 2021 рік спостерігається послаблення важливості мафії, натомість можна побачити посилення важливості лідерів політичних партій та підприємців. За його словами, ці групи виглядали потенційними лідерами у подальшому, однак у 2024 році думки українців щодо соціальних груп суттєво змінилися.

Соціолог наголошує, що в цьому році з п’яти соціальних груп лише робітники та підприємці залишилися у першій п’ятірці, а інтелігенція, селяни та військові зайняли місце лідерів політичних партій, чиновників та мафії.

"Найсильніший приріст, очікувано, відбувся в оцінках групи військових. Її показники потроху покращувалися з 2014 року, але досягли лише 20% станом на 2021 рік. У 2024 році вони фактично зрівнялися з підприємцями, позиції яких теж дещо покращилися", - зазначив Дембіцький.

Згідно з результатами опитування українців, у робітників додалося понад 20% рейтингу, трохи менше 20% – у селян та ще більше 10% – в інтелігенції. Найсильніше погіршилися позиції мафії та лідерів політичних партій. 

Соціолог також дослідив стабільність поточних рейтингів для різних соціальних груп, враховуючи показники оцінки функціонування держави за допомогою шкали GSR-5. Результати опитування свідчать, що загальний фон громадської думки нині тяжіє до помірно негативного сприйняття оточуючої дійсності.

 Аналітик припускає, що показники нових лідерів у рейтингу соціальних груп у 2022-2023 рр. були ще вищими через те, що загальний фон функціонування держави був більш сприятливим.

Автор статті також оцінює вплив оцінок функціонування держави на важливість соціальних груп.

На графіку, окрім горизонтальної стовпчикової діаграми, де вказано відсоток громадян, які упродовж червня-липня поточного року вважали певні соціальні групи важливими, також зображено горизонтальну стрілку, що починається вертикальним штрихом.

"Стрілкою показано чотири види інформації: 1) напрям зв’язку – прямий зв’язок спрямований наліво (він зворотній лише для мафії); 2) сила зв’язку, що можна зрозуміти з довжини стрілки; 3) відсоток респондентів, які вважають соціальну групу важливою, серед тих, хто оцінює функціонування держави виразно негативно – вказується власне самою стрілкою; 4) відсоток респондентів, які вважають соціальну групу важливою, серед тих, хто дає функціонуванню держави проміжні оцінки – вказується вертикальним штрихом", - йдеться у статті.

Зазначається, що зараз загальний фон у суспільстві є помірно негативним, тому горизонтальна стрілка вказує потенційне значення, до якого будуть прямувати оцінки за погіршення оцінок, а штрих – це певний горизонт покращення.

Дембіцький наголошує, що 2021 року включно на думку українців лідируючі позиції у суспільстві мали елітарні групи (бізнес та політика) чи квазіелітарні (злочинний світ). Після початку повномастабного вторгнення РФ в Україну перевірку різних видів елітарності пройшла лише бізнес-спільнота. Інші важливі соціальні групи у 2024 році, окрім бізнесменів та підприємців, є масованими прошарками українського суспільства – військовими, інтелігенцією, селянами та робітниками.

"Це вказує на усвідомлення пересічними громадянами своєї важливості для захисту та збереження власної країни", - додає автор статті. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі