Російська окупаційна армія не гребує використовувати заборонене міжнародними конвенціями озброєння. Це стосується і мін, які російські війська закладають навіть у пральні машини. Так, проти України же зафіксоване використання так званих «психологічних» мін, а також їх варіацій заборонених Оттавською конвенцією. Про це заявив у інтерв’ю «Главкому» експерт Асоціації саперів України Ігор Молодан.
Часто російська армія використовує протипіхотну міну ПОМ-3 із сейсмодатчиками.
«Такі міни розкидають з повітря, хоча був випадок, що закинули за допомогою гранатомета — причепили на болванку міну і вистрілили», — розповів експерт.
Принцип роботи цієї міни наступний. При падіння на поверхню землі снаряд переходить у бойовий стан. Одразу за цим вона «викидає сонечком» датчики у радіусі десяти метрів. Вони фіксують сейсмічну активність. При наближенні людини збільшується вібрація поверхні землі і міна вибухає.
Цей тип міни і називають «психологічним», бо солдати їх бачать і, звичайно, не йдуть у бік їх знаходження.
Щодо заборонених мін, то окупанти сміливо використовують пластикові протипіхотні фугасні міни ПФМ-1 «Лепесток». Нагадаємо, що вони заборонені Оттавською конвенцією. Вони не фіксуються металошукачами і їх розкидають сотнями, а то і тисячами.
«Уламків від неї немає, але ступню відірве. Завдання такої зброї здебільшого психологічне — покалічити, викликати страх», — пояснив експерт.
«Лепестки» будуть нагадувати про себе ще не один рік після війни.
«Прості міни — вони для бойових дій, а ці довго лежать, можуть травою порости. І війна вже закінчилася, а люди страждають…», — підсумував Молодан.
Раніше повідомлялося, що на Харківщині виявляють міни з відкладеною детонацією та парашутні бомби.