Як захиститися від переохолодження: поради МОЗ

Поділитися
Як захиститися від переохолодження: поради МОЗ
Щоб уникнути переохолодження необхідно дотримуватися простих правил.

Взимку зростає ризик отримати переохолодження та обмороження при тривалому перебуванні на відкритому повітрі на морозі. У Міністерстві охорони здоров’я дали низку рекомендацій щодо того, як правильно вдягатися взимку та уникнути переохолодження.

Чому виникає переохолодження

У МОЗ зазначили, що переохолодження може виникати тоді, коли температури тіла людини опускається нижче 36,6 градуса до критичних показників для життя.

Головними причинами переохолодження є:

Групою ризику є люди, які мають зневоднення та фізичне виснаження.

Як вберегтися від переохолодження та обмороження взимку

Під час низьких температур на вулиці слід ретельно підійти до вибору одягу та взуття. У МОЗ радять обирати одяг з натуральних чи спеціальних матеріалів, який буде складатися з трьох шарів:

  • нижній шар (має відводити вологу) –  спідня білизна, шкарпетки, термобілизна;
  • середній шар (має утримувати тепло) – светр, кофта;
  • верхній шар (має захищати від зовнішніх чинників – снігу, вітру, дощу) – куртка, штани, шарф, шапка, рукавички. Краще обирати одяг зі щільної вітронепроникної тканини.

Слід зазначити, що одяг не має сковувати рухи та занадто щільно прилягати. Головним правилом є багатошаровість та терморегуляція: між шарами одягу має залишатися повітряний прошарок.

Необхідно захистити від холоду кінцівки та голову (одягти рукавички та шапку), оскільки через долоні та голову можна втратити чимало тепло.

Взуття для холодної погоди має бути з товстою підошвою. Щоб не порушувався нормальний кровообіг воно має бути відповідного розміру та не стискати ногу, але надійно фіксуватися на гомілковоступневому суглобі.

Не слід у мороз надягати металеві прикраси, бо вони дуже швидко охолоджуються. Контакт металу зі шкірою може спричинити обмороження окремих ділянок чи стати причиною холодових травм.

Головні симптоми переохолодження

  • озноб;
  • нечітка мова або бурмотіння;
  • повільне, поверхневе дихання;
  • слабкий пульс;
  • незграбність або відсутність координації;
  • сонливість;
  • сплутаність/втрати свідомості або втрата пам'яті;
  • шкіра стала холодною, набула яскраво-червоного/синього кольору.

Що потрібно робити при переохолодженні

Знайти пункт обігріву або зайти у будь-яке приміщення з вулиці. Якщо це неможливо, то необхідно рухатися та постаритися захистити від вітру голову та шию.

Необхідно якомога швидше перевдягнутися у сухі речі, якщо ваші речі намокли.

Якщо необхідне подальше утеплення, то це слід робити поступово. Наприклад, прикладати теплі сухі компреси до центру тіла – грудей, паху, шиї. Якщо користуватися пляшками з гарячою водою, їх необхідно загорнути у рушник, щоб не обпектися.

Випити безалкогольні напої з цукром, з’їсти їжу, що багата білком.

Більше рухатися, зробити вправи руками та ногами, щоб відновити кровообіг.

Що не можна робити при переохолодженні

  • Намагатися зігрітися дуже швидко (за допомогою гарячої ванни або обігрівача).
  • Розтирати руки та ноги.
  • Палити та пити алкоголь, оскільки тютюн звужує судини (призводить до більшого переохолодження), а алкогольні напої сприяють посиленій тепловіддачі.

Нагадаємо, що у Карпатах зафіксували високий ризик сходження лавин. Похід на гору Піп Іван та Чорногірський хребет може бути особливо небезпечним. 

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини і має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі