Як в Росії та Білорусі: правозахисники критикують законопроєкт про покарання за "образу поліцейського"

Поділитися
Як в Росії та Білорусі: правозахисники критикують законопроєкт про покарання за © stroymart.com.ua
Фахівці наголосили на неприпустимості під час воєнного стану зловживати умовами для швидкого просування подібних ініціатив. 

Представники громадських організацій України закликали депутатів ВР не підтримувати проєкт закону "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо захисту честі і гідності громадян та працівників правоохоронних органів". Звернення публікує ZMINA. 

"У час, коли українська нація сміливо бореться з російським агресором, у Верховній Раді активно просувається законопроєкт, який наближає українське законодавство до російських та білоруських практик", - йдеться в повідомленні.

Правозахисники зазначають, що текст законопроєкту 5050-1 передбачає введення покарання за "образу поліцейського". Це новий термін для українського законодавства, який на практиці означатиме, що відповідальність може настати за оціночне судження. Відтак це сприятиме самоцензурі, обмеженню для роботи незалежних журналістів та блогерів, а також відкриє додаткові можливості для переслідування активістів за критичні висловлювання.

Також фахівці вважають, що ухвалення законопроєкту підвищить ризик зловживань з боку представників органів правопорядку, вестиме до необґрунтованих затримань осіб та порушень фундаментальних прав людини через можливість суб’єктивного та довільного трактування правоохоронцями терміну "образа".

Також залишається питання про доцільність введення нової форми відповідальності за "образу поліцейського" у той час, коли в українському законодавстві вже передбачений захист честі та гідності, ділової репутації особи, в тому числі – представника органу правопорядку (цивільно-правова відповідальність), а також успішно напрацьована українська та європейська судова практика. Крім того, в законодавстві вже існує відповідальність за ст. 185 (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського…) та 173 (дрібне хуліганство) КУпАП: цих статей цілком достатньо для притягнення до відповідальності тих, хто ображає правоохоронців.

"Автори просувають даний законопроєкт за скороченою процедурою, прикриваючись саме воєнним часом, хоча жодних підстав для введення покарання за образу поліцейського у воєнний чи будь-який інший час – немає. Єдиною можливою причиною такого поспіху є намагання прийняти цей законопроєкт у період, коли увага громадськості прикута до важливіших речей, - пишуть правозахисники. - Ми вважаємо неприпустимим зловживати умовами воєнного стану для розгляду за скороченою процедурою законопроєктів, які можуть погіршити середовище для незалежної журналістики, свободи мирних зібрань та свободи вираження поглядів". 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі