Через російську агресію в Україні оголошено воєнний стан і загальну мобілізацію. Військовий експерт Андрій Риженко в інтерв'ю УНІАН розповів, як можна її покращити.
«Говорячи про закон про мобілізацію від 1992 року, то незважаючи на доповнення, його основу становлять радянські позиції та підходи. Зокрема, коли оголошується воєнний стан, зачиняються двері для всього чоловічого населення від 18 до 60 років. Зараз є 12 мільйонів чоловіків віком 18-60 років, і всім закрито виїзд, незалежно від того, чи будуть вони призвані чи ні. На Заході зроблено інакше. Там визначено мобілізаційний резерв. Це люди, які у разі початку війни призиваються відразу для укомплектування та розгортання частин воєнного часу. Друга група резерву перебуває для компенсації втрат», - розповів він.
Андрій Риженко зазначив, що такий резерв в Україні має становити 1-1,2 мільйони. Причому 500 тисяч – це люди, які приходять одразу на початку війни, а 700 тисяч перебувають у резерві за спеціальностями. Головне, щоб із цими людьми велася робота. Тобто вони укладають контракт, проходять навчання, у них вдома вже є необхідне екіпірування.
Вони працюють за своєю цивільною спеціальністю, але мають обов'язок раз на місяць два дні присвятити військовій службі. І в такий спосіб люди залишаються підготовленими.
«У нас також є хороша практика, яка була сформована під час операції об'єднаних сил (ООС). Було створено оперативний резерв першої-другої черги, близько 300 тисяч осіб. І ці люди дуже швидко прибули в частині, і у них було все підготовлено. Але потім мобілізували людей, і ми знаємо, що зі зброєю були питання та з амуніцією. Коли говоримо про кількість, потрібно дивитися, які є операційні потреби. У нас немає зброї на 12 мільйонів людей. Поточна мобілізація просто зводиться до того, що країна закривається всім і кажуть кожному бути готовим. А треба порахувати, скільки потрібно», — сказав експерт.