Свято Івана Купала має язичницьке походження. Раніше його відзначали у червні у День літнього сонцестояння. З часом свято Купала трансформувалося в церковне – його приурочили до Різдва Предтечі та Хрестителя Господня Івана.
Дата Івана Купала у 2023 році
У 2023 році традиційно Івана Купала в Україні відзначають у ніч з 6 на 7 липня. Це свято символізує зв’язок людини із природою та їхню взаємодію.
За народною традицією святкування Івана Купала відбувається біля річок та водоймищ. Молоді хлопці та дівчата стрибають через варту — велике вогнище. Наші пращури у давнину вважали, що якщо вогонь не роз’єднає їхні руки під час стрибка — парі бути разом.
Одинокі дівчата на свято плели вінки та запускали їх у водойми. Якщо вінок попливе далеко, то дівчина скоро вийде заміж, а якщо вінок потоне – не слід чекати весілля цього року.
Також за народною легендою, лише у Купальську ніч на папороті розцвітала чарівна вогняна квітка щастя, тому всі охочі йшли шукати її у ліс.
Що не можна робити на Івана Купала
В давні часи вірили, що на свято не можна спати, оскільки в цей час оживає не лише природа, а й особливо активною стає всяка нечисть — відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяники, лісовики.
На Івана Купала молодим хлопцям та вагітним жінкам не можна підходити близько до водойм, бо їх можуть затягти на дно русалки.
Також на свято не можна давати гроші у борг.
Цього дня не слід підбирати гроші на дорозі – це призведе до бідності.
Народні прикмети на Івана Купала
Наші пращури вірили у такі прикмети:
- Побачити змію на Івана Купала – слід чекати біди.
- На Івана Купала дощ – літо буде посушливим і спекотним.
- Сильна роса – буде великий врожай огірків.
- Якщо умитися ранковою росою на свято, можна поліпшити своє здоров’я і примножити красу.
- У ніч на Івана Купала зоряне небо – буде щедрий урожай.