Італія розробила та передала ООН план миру та врегулювання кризи в Україні, який складається з чотирьох етапів. Документ підготувало Міністерство закордонних справ Італії за участю урядового палацу Кіджі. План включає не лише припинення вогню в Україні, але й співпрацю з міжнародними партнерами, зокрема ЄС, G7 та ООН, повідомляє La Repubblica.
За даними видання, Італія запропонувала чотири етапи для подолання кризи, які будуть проходити під наглядом Міжнародної групи сприяння.
- Перший крок стосується припинення вогню та ліквідації лінії бойових зіткнень під наглядом ООН, що дозволить обговорити відкриті питання та підготувати ґрунт для остаточного припинення бойових дій.
- Другий крок пов'язаний із багатосторонніми переговорами щодо майбутнього міжнародного статусу України, зокрема винятковий характер вступу України до Євросоюзу та її нейтральний статус, забезпечений міжнародною політичною «гарантією».
- Третій пункт найскладніший із дипломатичної точки зору, стосується визначення двосторонньої угоди між Росією та Україною з територіальних питань Донбасу та Криму для вирішення протиріч за міжнародно-визнаними кордонами, знову ж таки за міжнародного посередництва.
- Четвертий пункт пропонує нову багатосторонню угоду про мир та безпеку в Європі в контексті ОБСЄ та Політики сусідства Європейського Союзу. По суті, реорганізація міжнародного балансу, починаючи з відносин між ЄС та Москвою. У цих рамках пропонується визначити низку пріоритетів: стратегічну стабільність, роззброєння та контроль над озброєннями, запобігання конфліктам та заходи зміцнення довіри.
Зазначається, що міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо представив «план миру» у Нью-Йорку. Документ передали генеральному секретарю ООН Антоніо Гутеррішу.
Раніше прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі під час зустрічі з президентом США Джо Байденом у Вашингтоні заявив, що союзники повинні розпочати переговори щодо довготривалого мирного процесу в Україні, навіть якщо вони продовжать запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну.
Після 24 лютого в італійській політиці відбувся тектонічний зсув щодо України. Італія, яку багато хто вважав «троянським конем» Росії в Європі, стала одним з найактивніших союзників нашої країни під час російсько-української війни. Про те, чому російський фактор став токсичним для італійців, розмірковує Катерина Зарембо в статті «Несподіваний союзник України у війні з Росією».