Доктор історичних наук, львів'янка, феміністка, сильна жінка Оксана Кісь, яка не перший рік виступає в якості криголама на шляху України до гендерної свободи і рівності, ділиться в інтерв'ю своїми думками про становище укранських жінок в минулому і сьогоденні
"Пам'ятаю, як на початку 1990-х років з ідеєю Берегині носилися абсолютно всі, - говорить історик. - Від ідеалу радянської емансипованої супер-жінки всім дуже захотілося повернутися до власних витоків, до чогось такого рідного й автентичного. І виник цей яскравий образ, буцім затоптаний соціалістичною й комуністичною пропагандою. Який треба відроджувати і наслідувати як єдино правильний шлях до жіночого щастя та самореалізації. Але за цим образом нічого немає, крім, знову ж таки, ілюзорного прагнення жінок до якогось ідеалу, якого досягти неможливо".
"Але коли наприкінці 1990-х я поїхала в села, то застала там жінок, які народилися на самому початку ХХ століття, жили й виховувалися в часи доіндустріальної української культури, - продовжує Оксана Кісь. - Від цих стареньких бабусь я почула зовсім інші розповіді про жіноче повсякдення. І виглядало воно зовсім не безхмарним, а, навпаки, досить суворим, жорстким, наповненим болем та приниженням.
Так. Я опинилася в глухому куті. Усе не могла зрозуміти, чому є такі відмінності між фактами, що подавали класики, етнологи й історики, та розповідями про це самих звичайних жінок, які ділилися своїм досвідом, а також досвідом своїх мам, бабусь, тіток та подруг".
"Мої спростування цього міфу сприймалися дуже болісно, - уточнює дослідниця. - Важко визнати, що в нашому минулому були дуже непривабливі речі, бувало насильство над жінками в сім'ях, не було контрацепції і, як наслідок, траплялися дуже серйозні проблеми з репродуктивною сферою, були жахливі аборти й неможливість контролювати кількість дітей, висока смертність дітей… Було насильство над дітьми в сім'ях, жінки не мали освіти й тяжко працювали, незалежно від свого фізичного стану… Подвійні стандарти в моралі стосовно жінок. Так, ми й зараз це спостерігаємо, коли від жінок, наприклад, чекають вищої моральної чистоти, цнотливості, а від чоловіків нічого такого не вимагається".
"Слід розуміти, що не тільки сучасний світ недосконалий і несправедливий до жінок. - говорить Оксана Кісь. - Так було завжди. І в цьому не ми винні. І навіть не радянська влада. Це просто характеристика патріархального суспільства, яким завжди було українське. Сучасна гендерна нерівність і дискримінація, які ми спостерігаємо зараз, не взялися нізвідки. Тим більше - з СРСР. Це дуже глибинні речі, які насамперед потрібно такими усвідомити, проаналізувати, а потім дуже серйозно з ними працювати. Не можна клацанням пальців усе змінити, прийнявши, приміром, закон про гендерну рівність або заборону сімейного насильства. Усі ці речі лежать у більш глибинних, ніж нам хотілося б думати, пластах нашої культури, - завершила історик та феміністка Оксана Кісь.
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших.
Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.
Повну версію інтерв'ю дивіться тут.
Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут.