Ірина Бекешкіна, соціолог, директор Фонду "Демократичні цініціативи" в своєму інтерв'ю аналізує ситуацію в українському суспільстві, розкриває причини сьогоднішніх суспільних процесів, прогнозуючи можливі наслідки.
"Тут три моменти, чому більшість українців не займаються громадською роботою, - говорить Ірина Бекешкіна. - Частина людей не розуміє, навіщо особисто їм це потрібно. Частина - не вірить, що ця діяльність може бути успішною. Але основна проблема більшості - звужений життєвий простір. У кожного з нас - він свій. В одних - це сім'я. У людському вимірі. А в просторовому - квартира. Її прибирають, прикрашають, обставляють... Квартира як мистецтво. А що в під'їзді? Це вже, даруйте, не моє".
"Життєвим простором може бути будинок, двір, вулиця, сусіди..., - продовжує соціолог. - У цьому випадку можна іноді й на вулиці лад навести. Із забудовником повоювати. Але твоїм простором може бути й місто. І тоді, відчуваючи себе його господарями, люди можуть виходити і боротися проти знесення історичної пам'ятки, наприклад. А можна відчувати себе й господарем усієї країни. Для декого так і сталося після подій 2013-2014 років. Люди усвідомили, що Україна належить їм. І тому вони зі Львова, якому ніщо не загрожувало, їхали в Донбас захищати країну. Хоча могли спокійно залишитися вдома.
Поки в більшості українців життєвий простір обмежений рамками своєї родини й квартири, якогось прогресу в розвитку громадянського суспільства навряд чи варто очікувати. Допоки не зрозуміємо: основне, що ми можемо залишити своїм дітям, це - країна".
"Знаєте, як у Швеції починається ранок у дитячому садку? - запитує Бекешкіна. - Діти обговорюють з вихователем, що робитимуть протягом дня. Мабуть, тут є певна ман
"Нас ніхто не навчає громадянства з дитинства, не навчає бачити і встановлювати прямі причинно-наслідкові зв'язки. Приміром, як корупція впливає на стан мого гаманця? Як відсутність верховенства права впливає на моє життя і стан мого гаманця?", - завершила соціолог Ірина Бекешкіна.
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.
Повну версію інтерв'ю дивіться тут
Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут