Український інститут національної пам'яті (УІНП) звернувся до Генпрокуратури та Нацполіції через встановлення пам'ятника радянському маршалу Георгію Жукову у Харкові. Про це повідомляє у п'ятницю, 12 липня, пресслужба інституту.
Поліцію просять перевірити обставини встановлення пам'ятника, порушити кримінальне провадження, забезпечити розслідування обставин та притягнення винних осіб до відповідальності. ГПУ просять звернутися до адмінсуду із позовом до Харківської міськради та її виконавчих органів про зобов'язання демонтувати пам'ятник як такий, що є символікою комуністичного тоталітарного режиму.
Юрист УІНП Сергій Рябенко зазначив, що згідно з нормами чинного законодавства встановлення пам'ятників, присвячених Георгію Жукову, в Україні заборонено. Він обіймав керівні посади у вищих органах влади та управління СРСР. Пропаганда комуністичного режиму та його символіки визнається наругою над пам'яттю жертв цього режиму та заборонена законом.
Відповідно до ст. 436-1 КК виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки комуністичного тоталітарного режиму карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої. Ті самі дії, вчинені особою, яка є представником влади, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням ЗМІ, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
Нагадаємо, 2 червня в Харкові під час пікету з'їзду партії "Довіряй дєлам" у Палаці Спорту активісти знесли пам'ятник Жукову на проспекті Петра Григоренка. За цим фактом поліція відкрила дві кримінальні справи.
Наступного дня прессекретарка президента Юлія Мендель заявила, що закон про декомунізацію містить певну правову колізію. Вона також повідомила, що Володимир Зеленський закликає владу Харкова цю колізію "з'ясувати" шляхом "чітких обговорень з громадськістю".
Однак в Українському інституті національної пам'яті вказали на відсутність таких колізій. Закон відносить до символів комуністичного режиму осіб, які обіймали керівні посади, а Жуков був першим заступником народного комісара оборони і міністром оборони СРСР у 1942-1944 і 1955-1957 роках.
11 липня мер Харкова Геннадій Кернес повідомив про відновлення погруддя Георгію Жукову.