"Ботулізм - це харчова токсикоінфекція. Дуже небезпечна. Від людини до людини не передається. При ботулізмі на організм діє не сама паличка ботулізму (clostridium botulinum), а токсини, які вона виділяє", - зазначила вона.
За її словами, в оточенні людини вона зустрічається всюди - на землі, на предметах побуту, на руках, може бути в кишечнику здорових людей, а також тварин. Особливість в тому, що при наявності кисню вона не може синтезувати токсини - переходить у споровую форму і чекає зручного моменту. Як тільки створюються анаеробні умови - без доступу кисню - проростає і починає виробляти найсильнішу з усіх відомих природну отрута. Токсин ботулізму в 400 тис. разів сильніший за отруту гримучої змії.
"Токсин не просто отрута - це біологічна зброя. Щоб заразитися ботулізмом, досить дуже малої дози: 1 мг ботулотоксину може вбити 2 млн осіб", - зазначила вона.
Анаеробні умови створюються або штучним шляхом, або при порушенні правил приготування продуктів. В Україні найчастіше стає причиною захворювання риба, яку після вилову довго зберігають і перевозять при плюсових температурах, а потім відправляють в'ялити. За цей час в кишечнику неживої риби і формуються саме ті анаеробні умови, при яких може вироблятися ботулотоксин.
"Єдиний спосіб - термічна обробка продуктів, які гіпотетично можуть містити ботулотоксин. Адже це стосується не тільки риби, це може бути в будь-яких консервах, де створюються анаеробні умови. В'ялену рибу не можна піддати теплообробці, тому краще від неї відмовитися. Потрібно розуміти, що в нашій державі виробництво продуктів харчування ніким не контролюється - якість продукції цілком на совісті виробників і тих, хто її продає. У такій ситуації ми зобов'язані уважно стежити за вибором продуктів і таким чином самі себе захищати", - зазначила головний позаштатний інфекціоніст МОЗ.
При установці діагнозу ботулізм, правець або дифтерія - допомога повинна бути надана в найближчі півгодини, максимум - 2 години. Оскільки сироватка нейтралізує тільки той токсин, що циркулює в крові. А та його доза, яка потрапила в тканини, продовжує свою патогенну дію. "Тому кожна хвилина зволікання - дуже небезпечна для хворого", - констатувала вона.
Детальніше про ботулізм читайте в інтерв'ю Ольги Скрипник з головним позаштатним інфекціоністом Міністерства охорони здоров'я професором Ольгою Голубовською в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".