Громадянська ідентичність українців за час незалежності виросла у двічі — дослідження

Інфографіка
Поділитися
Не залежно від віку та місця проживання, більшість ідентифікують себе насамперед громадянами України.

Серед населення України 85% вважають себе перш за все громадянами своєї держави. При цьому серед різних соціальних категорій населення – вікових, регіональних, лінгво-етнічних, гендерних і поселенських – немає великої різниці за цим показником. Такі дані соціологічного опитування опублікував Київський міжнародний інститут соціології.

На питання «Ким Ви себе перш за все вважаєте?», що стосувалося ідентичності в територіальному та політичному контекстах, майже 85% опитаних обрали варіант відповіді «Громадянином України».

Також серед жителів сходу 81% вважають себе перш за все громадянами України, серед російськомовних українців – 81%, серед російськомовних росіян – 78%.

Мешканцем свого населеного пункту або регіону себе вважають трохи більше 6%. Громадянином світу або Європи себе назвали майже 4%. Близько 3% вважають себе представником етносу або нації. Громадянином колишнього Радянського Союзу себе відчуває трохи менше 1% опитаних. Отже, за невеликими винятками, населення України вважає себе перш за все громадянами своєї країни.

Схожа картина зберігається в різних соціально демографічних групах. Найбільше відхиляються від середнього показника респонденти у віці від 18 до 29 років (81,7%), а також респонденти у віці від 70 років і старше (78,1%). В наймолодшій групі при цьому більше людей, які ідентифікують себе за етносом чи містом проживання.

Що є стосується регіональних відмінностей, то на сході країни показник громадянської ідентичності зменшується до 80,7%, натомість стає більше людей, які ідентифікують себе мешканцем свого населеного пункту або регіону.

В контексті етнічної приналежності та мови, яку використовували опитані, громадянську ідентичність обрали 88% російськомовних українців і 78% російськомовних росіян. При цьому  респонденти, які використовували різні варіанти суміші української та російської мов під час спілкування практично не відрізнялися за своїми відповідями від респондентів, які використовували виключно українську мову.

В інших демографічних групах – за статтю та типом поселення – відхилення від загальної картини є ще менш відчутними.

Ґрунтуючись на даних Інституту соціології НАН України соціологи вказують, що з 1992 року громадянська ідентичність українців зросла майже у два рази – з 45,6% до 84,6%, зробивши тим самим маргінальними усі інші види ідентичності в територіальному та політичному контексті.

Опитування проведено Київським міжнародним інститутом соціології упродовж 6-20 липня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера  серед 2000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки  не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% - для показників, близьких до 10%, 1,1% - для показників, близьких до 5%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі