Через війну, багато українців були змушені покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи можуть вони не оплачувати комунальні послуги в покинутому будинку або квартирі та чи можуть їм нарахувати борг.
Закон «Про житлово-комунальні послуги» встановлює для споживача житлово-комунальних послуг (ЖКП) обов’язок оплачувати надані ЖКП за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами про надання ЖКП, а у разі несвоєчасної оплати сплачувати пеню.
Разом із тим, постановою Кабміну від 5 березня 2022 р. № 206 було заборонено нараховувати та стягувати:
- штрафи, пеню;
- інфляційні нарахування;
- проценти річних, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Також заборонено припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
Крім того, споживач має право не оплачувати комунальні послуги у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Для цього потрібно подати заяву надавачу відповідних ЖКП, до якої долучити докази тимчасової відсутності, наприклад:
- довідку з тимчасового місця проживання;
- довідку про лікування;
- довідку про проходження військової служби;
- довідку про взяття на облік ВПО.
Пільги щодо можливості не оплачувати послуги не стосуються послуг:
- постачання теплової енергії;
- послуг з управління багатоквартирним будинком.
Також у період дії воєнного стану не вчиняються виконавчі дії щодо:
- рішень про стягнення з фізичних осіб заборгованості за ЖКП в територіальних громадах, які розташовані у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають чи перебували у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;
- рішень про стягнення за ЖКП щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
Громадяни, які постраждали від війни, можуть отримати грошову допомогу. Нагадаємо, які виплати можуть оформити переселенці від держави та міжнародних організацій.