Голосування щодо надання Україні статусу союзника поза НАТО: Стефанішина аргументувала позиції

Поділитися
Голосування щодо надання Україні статусу союзника поза НАТО: Стефанішина аргументувала позиції © Ольги Стефанішина / Twitter
Депутати повинні брати участь всі точки зору перед голосуванням.

У Верховній Раді скликають позачергове засідання, на якому планують розглянути звернення до Конгресу США з приводу надання Україні статусу основного союзника поза НАТО.

У України вже є статус партнера з розширеними можливостями НАТО й вона бере участь у всіх видах міжнародних військових і невійськових навчань в рамках НАТО, але проєкт постанови, винесений на голосування у рамках позачергової сесії Верховної Ради спрямований на дискредитацію України. Про це віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина написала на своїй сторінці у Facebook.

Стефанішина закликала депутатів об’єднати зусилля навколо підготовки до історичного засідання Парламентської асамблеї НАТО, яке у наступному році відбудеться в Україні й "спільно працювати над тим, щоб ухвалити резолюцію щодо ПДЧ Україні, залучивши підтримку всієї Асамблеї".

Депутатам пропонується до розгляду рішення, яке не проговорювалося на рівні лідерів України та США під час нещодавніх переговорів й те, яке ані на крок не наближає Україну до конституційно закріпленого курсу на євроатлантичну інтеграцію та членство в НАТО, зауважила Стефанішина.

"Документ не має для нас практичної доданої вартості, адже ми вже маємо набагато більше можливостей, ніж міг би дати цей статус.

1. Оборонна угода з США та статус Партнера НАТО з розширеними можливостями разом із такими країнами, як Австралія, Фінляндія,  Грузія,  Йорданія,  Швеція, відкривають шлях до нарощення співпраці в оборонній сфері, спільних наукових розробок не тільки із США, а і з рештою 29 членами Альянсу.

2. У Конституції України закріплено стратегічний курс на членство в НАТО, досягти якого можливо лише послідовними кроками, вибудовуючи довіру та співпрацю із союзниками. Ініційована до розгляду ВРУ завтра постанова є нічим іншим, як цілеспрямованою кампанією з дискредитації зусиль влади щодо реалізації конституційного курсу.

3. В Україні політики живуть від виборів до виборів. На жаль, багато з них, лише маскуючись європейськими патріотичними гаслами, служать проросійським наративам. В міжнародній політиці, однак, пам’ятають усе. Нинішня ситуація з намаганням підважити  досягнуті домовленості та встановлену довіру між США та Україною нагадують події 2008 року. Тоді на Саміті у Бухаресті одним з аргументів проти надання Україні ПДЧ була якраз відсутність єдності серед політичних лідерів. Маємо чітко продемонструвати відданість України як держави курсу на членство в НАТО.

4. У 2017 році Парламент вже голосував подібне звернення, яке залишилося лише політичною декларацією. Відтоді Україна пройшла важливий шлях: стала Партнером НАТО з розширеними можливостями, запустила  низку ключових реформ, що дозволяє нам почати предметний діалог з НАТО щодо ПДЧ. Давайте не будемо повертатися у минуле, а рухатися уперед", зауважила Стефанішина.

Ілюстрація з facebook.com/olga.kravets.796
Ілюстрація з facebook.com/olga.kravets.796

Також віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції нагадала що ніяких гарантій статус "основного союзника поза НАТО" Україні не надасть. "Афганістан теж є "союзником поза НАТО". Гарантією безпеки України є реформований відповідно до стандартів та принципів НАТО сектор безпеки та оборони та посилення співпраці з НАТО на всіх рівнях" пише вона.

Стефанішина нагадала, що з юридичної точки зору отримання статусу не перешкоджає набуттю членства в НАТО, а його практична додана вартість дуже сумнівна й ризики цілком реальні. "Ми дамо додаткові аргументи тим, хто зараз в НАТО стримано реагує на прагнення України стати членом Альянсу. Це питання, впевнена, буде використано російською пропагандою як приклад нових хитань України".

Також вона закликала ініціаторів звернення з опозиції зосередитися на речах, які посилюють інтеграцію України до НАТО.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у ході візиту до Вашингтона обговорив із президентом США Джо Байденом посилення підтримки України в боротьбі проти російської агресії, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

За словами Кулеби, Байден запевнив Зеленського в тому, що "всі опції залишаються відкритими" і "Сполучені Штати братимуть участь у зусиллях України та наших союзників з припинення російської агресії". Також Україна і США зосередяться на зміцненні безпеки в Чорному морі.

Напередодні колишній посол США в Україні Джон Гербст заявив, що Україна не зможе стати членом НАТО протягом найближчих 10 років. Причиною є тверда опозиція вступу України в Альянс серед держав-членів НАТО.

Статус основного союзника США поза НАТО (MNNA), як уже повідомляло ZN.UA, можуть отримати країни, які з різних політичних або географічних причин не можуть стати повноправними членами Альянсу. Пані-посол України в США Оксана Маркарова раніше розкритикувала депутатів Верховної Ради, які ініціювали звернення до Вашингтону з проханням про надання такого статусу Києву.

Детальніше про перші підсумки президентського візиту в США без "зрад" та "перемог" читайте в статті Тетяни Силіної "Що "нахімічив" Зеленський у Вашингтоні і з чим повертається в Україну".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі