Президент Володимир Путін перетасовує своїх генералів, а суперні табори намагаються послужити йому, пише Associated Press.
Бої за Соледар та довколишній Бахмут висвітлили гострі розбіжності між керівництвом Міністерства оборони Росії та Євгеном Пригожиним, шахраєм-мільйонером, чия приватна військова організація, відома як група Вагнера, відіграє дедалі помітнішу роль в агресії проти України.
Путінська перестановка у військовому начальстві цього тижня була сприйнята як спроба показати, що міністерство оборони, як і раніше, користується його підтримкою і несе відповідальність, оскільки війна наближається до 11-місячної позначки.
У середу Пригожин поспішив оголосити, що його найманці захопили Соледар, стверджуючи, що приз дістався виключно Вагнеру. Міністерство оборони заперечило це і в п'ятницю взяло на себе відповідальність за взяття міста. Представник української армії спростував це, заявивши, що бої у Соледарі продовжуються.
61-річний Пригожин, який отримав прізвисько «кухар Путіна» за вигідні контракти на харчування та звинувачений у США у втручанні у президентські вибори 2016 року, знайшов могутнього союзника в особі лідера Чечні Рамзана Кадирова, який перекинув елітні війська зі свого південного російського регіону в Україні, а також критикував військове керівництво та Кремль за зайву м'якість та нерішучість.
Хоча обидва присягнули Путіну, їхні публічні нападки на його вищих генералів відкрито кинули виклик монополії Кремля на таку критику. Такого жорстко контрольована політична система Росії ще не бачила.
У ході кадрових перестановок, оголошених у середу, міністерство оборони заявило, що начальника Генерального штабу генерала Валерія Герасимова призначено новим головнокомандувачем російських військ в Україні, а колишнього головнокомандувача генерала Сергія Суровікін знижено на посаді до заступника Герасимова. І це лише після трьох місяців роботи.
Герасимов є начальником Генерального штабу з 2012 року, і на початку лютневого конфлікту його бачили Сергієм Шойгу, який сидів поруч із міністром оборони, за дуже довгим столом з Путіним.
Його призначення безпосередньо керувати силами в Україні викликало уїдливі коментарі з боку деяких російських яструбів.
Зокрема, Віктор Алксніс, полковник радянських ВПС у відставці, який очолював невдалі спроби зберегти СРСР у 1991 році, зазначив, що Герасимов керував діями в Україні ще до свого призначення.
"Це рішення відображає розуміння нашим політичним та військовим керівництвом того, що спеціальна військова операція провалилася і за майже рік боїв жодна з її цілей не була досягнута ", — написав Алксніс у соцмережі. – Заміна Суровікіна Герасимовим нічого не змінить».
Марк Галеотті, фахівець з російських військових питань та питань безпеки в Університетському коледжі Лондона, сказав, що це призначення вручило Герасимову «найотруєнішу чашу», оскільки тепер він нестиме пряму відповідальність за будь-які нові невдачі.
«Герасімов висить на волосині, — написав Галеотті в коментарі у Twitter. — Йому потрібна якась перемога, інакше кар'єра закінчиться із ганьбою. Це може вказувати на деяку ескалацію».
Галеотті також попередив, що часті перестановки російських генералів можуть підірвати лояльність до офіцерського корпусу.
Тим часом Пригожин скористався військовими невдачами в Україні, щоб розширити свій вплив, перетворивши групу Вагнера на ключовий елемент російських бойових сил, поповнивши регулярну армію, яка зазнала серйозних втрат.
Нагадаємо, останні місяці Пригожин, який має чималий тюремний досвід, здійснив поїздку по мережі виправних колоній Росії, щоб вербувати ув'язнених приєднатися до ПВК “Вагнера” для війни в Україні в обмін на помилування.
Нещодавно він опублікував відео, в якому близько 20 ув'язнених, які провели півроку на передовій, отримали дозвіл демобілізуватися, а також ясно дав зрозуміти, що на всіх, хто порушить дисципліну, чекає жорстоке покарання.
На кадрах, опублікованих восени, видно, як найманця Вагнера б'ють кувалдою до смерті після того, як він нібито перейшов на бік України. Незважаючи на обурення громадськості та вимоги розслідувати інцидент, влада заплющує на це очі.
Спостерігачі попереджають, що, надавши Пригожину повну свободу дій в управлінні Вагнером як приватною армією, що керується за середньовічними правилами, уряд фактично посіяв небезпечне насіння можливих потрясінь.
«Зрештою це хаос і розширення насильства — позасудового та незаконного», — прогнозує Андрій Колесніков, аналітик Фонду Карнегі.
Призначивши генерала Валерія Герасимова прямим оперативним командувачем війни в Україні президент РФ Володимир Путін демонструє свою переконаність у тому, що цілей вторгнення можна досягти без нового керівництва, тому він повернувся до довіреної особи, яка беззастережно виконує його накази, пишуть західні аналітики. Вони не виключають, що Герасимова повернули для того, щоб звалити на нього відповідальність за подальші невдачі Росії на полі бою.