Українці з нетерпінням очікують переходу ЗСУ в контрнаступ і визволення нашої землі. У свідомості постають асоціації: 19 листопада 1942 року, Сталінград, потужна вогнева підготовка руйнує оборонний рубіж противника, і війська двох фронтів проривають оборону… Знову понятійний апарат військового мистецтва середини минулого століття. Та війна змінилася. Вона будується на інших принципах, реалізуються інші концепції. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA "Чекаєте на потужну вогневу підготовку та контрнаступ? Цього не буде. Все вже почалось" пише генерал-майор ЗСУ, керівник ГО "Аналітичний центр вивчення і протидії гібридним загрозам" Сергій Савченко.
"Принцип одночасного вогневого ураження противника на всю глибину оперативної побудови. Концепції ізоляції поля бою (знищення тактичних резервів противника ще до введення їх у бій) та ізоляції району бойових дій (знищення оперативних резервів противника). Сукупність цих та інших положень сучасного військового мистецтва дозволяє реалізувати концепцію так званої безконтактної війни, коли зникає позиційна війна, певною мірою стирається лінія зіткнення між воюючими сторонами. У такій війні зникає грань між наступом і обороною. Знищуючи резерви противника ще до виходу їх на поле бою, сторона, яка успішно виконує такі дії, розчищає простір для просування вперед із мінімальними втратами своїх військ", - пояснює Савченко.
Реалізацію такої концепції було застосовано у війні в Перській затоці 1990–1991 років, при тому, що вирішальну роль у розгромі противника в тій війні відігравала авіація.
Експерт нагадав, що розгром армії Саддама Хусейна, яка захопила Кувейт, розпочався не з наступу (контрнаступу) наземного угрупування. Йому передувала операція «Буря в пустелі», під час якої противнику було завдано поразки на всю глибину оперативної побудови.
"При цьому були вирішені оперативні завдання зі знищення системи ППО, угрупування авіації, систем управління та логістики, розповідає експерт. - Було завдано ударів і по наземних угрупуваннях противника, для чого на початковій фазі операції виділялося лише до 15% наявного ресурсу засобів ураження. Коаліційні війська завоювали повну вогневу перевагу над ворогом".
Операція «Буря в пустелі» тривала 39 днів, продовжує Савченко. Після того операція наземного угрупування військ коаліції «Меч пустелі» тривала чотири дні й закінчилася повним розгромом противника та його капітуляцією.
"Для ведення такої війни потрібне перш за все сучасне високотехнологічне озброєння. Саме таке озброєння ми отримуємо від наших союзників. Ефективність його застосування вражає і зміцнює впевненість, що перемога над ворогом неминуча і вона не за горами, - додає він. - Крім високотехнологічної зброї, ведення такої сучасної війни за визначеними вище принципами потребує новітнього підходу до планування та ведення операцій. Він не прописаний у наших керівних документах і не вивчався в наших військових навчальних закладах. І це природно, бо ще рік тому ми й не мріяли, що невдовзі матимемо таку зброю.
Але я впевнений: наше військове керівництво, перш за все оперативно-стратегічної ланки, подолає цей виклик. Критично важливою була б допомога наших партнерів, що і під час навчань, і під час військових дій, які їм довелося вести, безумовно нагромадили досвід ведення сучасної війни".
Більше статей Сергія Савченка читайте за посиланням.