Найбагатша людина України Рінат Ахметов зберігає серйозний вплив у країні, пише видання Newsweek в статті "Таємниця найбагатшої людини України і серія неправдоподібних вбивств".
У постреволюційний час реформісти всередині і поза влади борються за звільнення державних установ від засилля багатих бізнесменів.
Часто ця боротьба відбувається за закритими дверима. Але нещодавно в публічний простір вилилася інформація про організації мільярдером Ігорем Коломойським захоплення офісів двох державних енергетичних компаній в Києві, нагадує журналіст. Після чого український президент Петро Порошенко звільнив Коломойського з посади губернатора Дніпропетровської області.
На ряду з цими подіями видання нагадує історію про загиблого українського прокурора Сергія Мельничука, який працював раніше в Одесі, в місті під контролем союзника Коломойського Ігоря Палиці. "Він є лише одним із щонайменше восьми посадових осіб режиму Януковича, які померли при загадкових обставинах протягом останніх трьох місяців. І правоохоронні органи України не хочуть обговорювати ці випадки", - йдеться в статті.
У відповідь на юридичний запит про розслідування загибелі семи інших колишніх чиновників видання Newsweek, Генеральна прокуратура України відповіла, що вся інформація про всіх смерті - це державна таємниця. "Вражаюче пояснення, враховуючи те, що це ряд випадків загибелі, не пов'язаних між собою, і які вони самі назвали перед журналістами самогубствами", - підкреслює видання.
Після втручання адміністрації президента, ГПУ повідомила, що чотири з семи смертей розслідуються як вбивства. Інші дві справи були закриті без будь-яких доказів, що вказують на злочин. Ніяка інша інформація не була надана.
"У центрі цієї детективної історії - один з найбагатших бізнесменів - 48-річний мільярдер Рінат Ахметов, найбагатша людина України зі статком у $ 7 млрд", - йдеться в статті.
Колишній депутат Партії регіонів зберігає серйозний вплив в країні.
"Ахметовим був сірим кардиналом "Партії регіонів", - каже журналіст Hromadske TV Дмитро Гнап. "Янукович був офіційним лідером, але Ахметовим був людиною, який контролював усе фінансування, всі політичні дії партії", - додав він.
Новий уряд України відкрив цілу низку кримінальних справ у зв'язку з цими діями. Але, оскільки багато хто, хто знав про це, вже мертві, то переконати решту дати свідчення в суді, можливо, не вдасться ніколи.
Так, видання пише про загибель 9 березня від вогнепального поранення у себе вдома колишнього депутата від "Партії регіонів" Сергія Мельника. Мельник був засновником охоронної організації, яка доглядала за активами створеної Ахметовим керуючої компанії Systems Capital Management". "Мельник знав багато про Ахметова, про те, як він отримав у власність державне майно", - підкреслив Гнап.
Через три дні після смерті Мельника ще один колишній "регіонал" був нйаден мертвим. Так, колишнього губернатора Запорізької області Олександра Пеклушенка було знайдено застреленим у його домі.
Незадовго до смерті Мельника та Пеклушенко, відбулися ряд інших подій. Михайла Чечетова, Олексія Колесника, Миколи Сергієнка, Сергія Вальтера і Олександра Бордюга - всіх цих людей не стало.
"Не маючи доступу до доказів з місця злочину, неможливо зрозуміти, що це було - чи це Ахметов замовив замах на колишніх союзників, або це зробив хтось інший, або ж дев'ять (раніше йшлося про восьми - ред.) заможних людей не витримали тиску, пов'язаного зі статусом підсудних", - йдеться в статті.
Такої версії дотримуються представники попередньої адміністрації: "Я все-таки вважаю, що це самогубство. Вони були не надто глибокими і обачними людьми. Вони були слабкі і за життя", - сказав виданню Newsweek чиновник з адміністрації Януковича.
"Коли бачиш, як головні прокурори країни виходять з будівлі Генеральної прокуратури у стильних костюмах і сідають у блискучі "Порше", "БМВ" і "Лэндроверам", стає ясно, що зарплата державного прокурора, яка в перерахунку становить 400 євро, не єдине джерело їх доходів. Ці посадові особи представляють безліч інтересів. На кону стоять великі гроші, а значить, правда про ці смерті навряд чи з'явиться в найближчому майбутньому ", - резюмує автор.
Як писало британське видання The Guardian, колишню правлячу партію України охопила хвиля очевидних самогубств.