На нараді в Донецьку, присвяченій екологічним проблемам регіону, місцеві чиновники і екологи визнали тяжке становище (на межі екологічної катастрофи) річки Сіверський Донець - основної водної артерії Донбасу, повідомляє кореспондент ZN.UA.
Як відомо, басейн річки зачіпає три області України (Харківську, Луганську і Донецьку) і дві області Російської Федерації (Бєлгородську і Ростовську).
Присутні на нараді екологи зазначили, що основне забруднення відбувається на території України, а саме - Донецької і Луганської областей. На російсько-українському кордоні (Білгород і Харків) стан річки у верхньому плині оцінюється екологами як "хороший", а ось після повернення в Росію (Донецьк і Ростов) - вже як "забруднення четвертої категорії".
Основну частину шкідливих речовин Донець отримує в районі Лисичанська, і далі стан води істотно не змінюється. Від загального обсягу забруднення Донецьк і Луганськ займають 94%. Торік, за даними сіверсько-донецького басейнового управління, 288 підприємств скинули в басейн річки 676,4 млн м3 стоків, при цьому якесь очищення пройшла тільки половина цього обсягу.
Серед постачальників забруднених стоків безумовне лідерство займають вугільні шахти (109), об'єкти ЖКГ (45) та інші промислові підприємства (34). Але найдивніше не в тому, що органи влади не можуть перешкодити забрудненню, вони навіть виявилися нездатними "покарати рублем": відсоток сплати збору за спеціальне водокористування останні шість років коливається біля позначки 70%.
При цьому Сіверський Донець згадується в міждержавній угоді про охорону транскордонних водних ресурсів, підписаній у 1992 р. У листопаді 2010 р. Віктор Янукович і Дмитро Медведєв дали спільне доручення про підготовку відповідних державних програм і, в перспективі, злиття їх в єдиний міждержавний проект.
Однак учасники наради констатували, що нічого з цього не було зроблено як і раніше звучать правильні слова, не підкріплені діями. А все представлене на суд вищого керівництва країни як "державна програма" фахівці, не соромлячись, називають профанацією.
"Ми цю програму вже кілька разів коригуємо! Вийшло кілька доручень президента України, потім - спільне доручення президентів Росії та України. А державної програми як не мали, так і не маємо! Програма розрахована на 2014 р., бо у 2013-му бюджет уже був зверстаний, і через це нам відмовили. Сіверський Донець - яскравий приклад блокування доручень президента. Настав час ставити питання про відповідальність посадових осіб за невиконання цих доручень!", - заявив на нараді начальник держуправління охорони навколишнього середовища в Донецькій області Сергій Третяков.
"Повноцінної програми, яка відповідала б вимогам до документів такого роду, немає. Її не існує! Те, що знаходиться сьогодні в Мінприроди, - просто зібрання пропозицій від областей, і це навіть не компіляція", - заявив, зокрема, заступник директора з наукової роботи НДІ екологічних проблем Мінприроди Олександр Васенко.
Подробиці читайте у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Євгенія Шибалова "Сім няньок і Сіверський Донець". !zn
Читайте також:
Гігантські суми державних дотацій, "закачані" в Донецьку область в 2012 р., пішли в нікуди
Воду із запахом дусту в Донецьку визнали придатною до вживання
Більшість українців вважають, що екологічна ситуація погіршується з кожним роком