"Незаконне утримування українців у місцях неволі на тимчасово окупованих територіях України та в Російській Федерації – це один з методів тиску в гібридній війні, що використовує Росія проти України", - наголосила Геращенко під час вступного слова на круглому столі "Безправні і забуті: громадяни України в місцях несвободи на непідконтрольних Україні територіях (Крим, Донбас)" у Верховній Раді України у понеділок, 10 липня.
Політик нагадала про напружену роботу, яка ведеться під час зустрічей ТКГ у Мінську. Про залучення до пошуків і звільнення українців Служби безпеки України та офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Вона нагадала, що під час останньої зустрічі в Мінську терористи не надали жодної інформації про заручників та навмисно зменшили їхню кількість. Натомість вони вимагали звільнення осіб, які не причетні до конфлікту в Донбасі, зокрема, екс-"беркутівців", які розстрілювали Небесну Сотню під час Революції Гідності.
"На неодноразові запити української сторони, щодо встановлення долі українського вченого-релігієзнавця Ігоря Козловського та нещодавно затриманого журналіста Станіслава Асєєва, представники України у ТКГ не отримали належної інформації", - розповіла Ірина Геращенко.
Належного доступу до заручників ОРДЛО та політв'язнів Кремля не мають також міжнародні гуманітарні організації, зокрема Міжнародний комітет Червоного хреста та спеціальна моніторингова місія ООН із прав людини.
Перший віце-спікер наголосила, що для України питання звільнення українських політв'язнів, зокрема і кримських татар, що утримуються у місцях неволі в Криму та в Російській Федерацій є пріоритетним.
"20 червня під час офіційного візиту до США президент України Петро Порошенко передав віце-президенту США Майку Пенсу лист родичів українських заручників та в'язнів Кремля, які незаконно утримуються в Донбасі та в Росії", - підкреслила Геращенко.
Також дане питання піднімалось на зустрічі спікера Верховної Ради України Андрія Парубія з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем.
Раніше голова СБУ Василь Грицак повідомив про готовність України передати бойовикам ОРДЛО 200 засуджених в обмін на звільнення українських громадян, яких утримують на окупованій території.
Терористи пропонують обміняти 128 заручників на 640 бойовиків, які утримуються під вартою в Україні. Проте сотні затриманих і засуджених бойовиків "ДНР" і "ЛНР" категорично відмовляються від переміщення в ОРДЛО. Робота з верифікації списків, в якій були задіяні офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини, СБУ та ОБСЄ, тривала з 28 квітня по 12 травня.
Раніше Ірина Геращенко також повідомляла, що за даними СБУ терористи ОРДЛО утримують у заручниках 132 людини.