Франція передасть Україні танки AMX-10RC: характеристика

Поділитися
Франція передасть Україні танки AMX-10RC: характеристика
Передана Францією техніка може значно вплинути на театр бойових дій в найближчому майбутньому.

Незадовго після візиту до Києва міністра оборони Франції Себастьєна Лекорню, Франція оголосила про передачу Україні колісних танків AMX-10RC. Одразу після цього стало відомо про дзвінок президента України Володимира Зеленського до свого французького колеги Еммануеля Макрона, під час якого очільник країни подякував Франції за надання такої допомоги і «прискорення української перемоги».

До цього між країнами НАТО була негласна заборона на постачання Україні танків. За даними видання Politico, вона зникла саме після надання Францією AMX-10RC. Тепер Україна отримає і БМП Bradley від США, і Marder від Німеччини, і танки Challenger від Англії та Leopard 2 від Польщі.

Яким же є цей вже історичний для України танк, з якого почалося постачання ЗСУ західної важкої бронетехніки? Як вже згадувалося, основним плюсом є сам факт отримання таких машин, адже він змінив філософію підтримки НАТО. Однак і в практичному плані ця техніка має багато позитивних сторін.

Основні характеристики:

  • екіпаж – 4 особи;
  • роки експлуатації – з 1981 року;
  • калібр та марка гармати - 105 мм F2 MECA L/47;
  • тип гармати – гладкоствольна електрогідравлічна;
  • боєкомплект – 38 снарядів;
  • двигун – Baudouin 6F11 SRX
  • швидкість по шосе – 85 км/год по асфальту та 40 км/год по бездоріжжю.

Історія колісного танка розпочалася ще в 1960-х роках. Тоді французька армія оголосила про потребу розробки броньованої машини-амфібії вагою від 10 до 15 тонн, яка матиме відповідне озброєння та захист. Перші прототипи з’явилися у 1970-х. Коли у 1981-му році всі випробування завершилися вдало, Міноборони замовило у виробника одразу кількасот машин такого типу. Починаючи з 2021 року, AMX-10 активно знімаються з озброєння та замінюються на новітні EBRC Jaguar.

AMX-10RC не може конкурувати з німецькими Leopard 2 або ж американськими Abrams M1A2 за своїми показниками захищеності та бронебійності. Лобова броня колісного танка витримує обстріл з 23-мм гармат, а бокова – з 14,5 мм калібру. Порівнюючи навіть з БМП Bradley, «лоб» якого тримає обстріл з гармати 2А42, що встановлена на російських БМП-2, тут показники захищеності можуть бути куди гіршими. Однак справжні характеристики техніки можна дослідити лише на полі бою – «паперові» дані часто стають оманливими.

На AMX-10 встановлена французька гармата F2 MECA L/47. Це виріб 1970-х років, потужність якого також складно порівняти з західними гусеничними танками. Гармата може стріляти кількома типами боєприпасів, серед яких основними є три:

  • OCC 105 F3. Кумулятивний снаряд, здатний пробити сталеву пластину завтовшки понад 350 мм. Вага снаряда 5,7 кг при початковій швидкості 1120 м/с;
  • OE 105 F3. Фугасний снаряд. Маса - 7,2 кг при початковій швидкості 800 м/с;
  • OFL 105 F314. Бронебійний підкаліберний боєприпас з вольфрамовим стрижнем. Початкова швидкість 1400 м/с.

Варто зазначити, що лише третій тип снарядів може ефективно боротися з бронею російських танків. До того ж броню Т-72 або Т-90 вийде «пробити» на відстані не більше кілометра. Ці особливості дозволяють використовувати французькі танки в більшості як «стаціонарні» та для ведення вогню з закритих позицій. На жаль, AMX-10 у прямому бою з Т-80 чи Т-90 має мінімальні шанси на ураження цілі та виживання.

Бойового досвіду об’єкт нашого огляду має досить мало. В цьому контексті можна згадати лише війну в Перській затоці на початку 90-х та кілька миротворчих операцій. Цей чинник не є позитивним – українцям доведеться власними силами випробовувати можливості танка у справжньому бою.

Водночас комплексний погляд на цю бойову машину дозволяє бути оптимістом. AMX-10RC є кращим за радянські Т-72 старих модифікацій наявністю новітніх оптичних приладів, потужним двигуном та надійною ходовою частиною. Отримання навіть ротного комплекту колісних танків (14 одиниць) значно посилить можливість ЗСУ по ураженню живої сили противника, укріплень та легкоброньованої техніки.

Поки що невідома точна кількість переданих Україні машин цього типу. Водночас ми маємо пам’ятати, що саме цей танк змінив логіку Заходу щодо постачання нам важкої бронетехніки. Спочатку AMX-10, тепер Leopard 2 та Challenger 2, а далі, безсумнівно, новітній Abrams M1A2 від наших американських партнерів.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі