Forbes: Відправка батареї Patriot в Україну символічна і мало що змінить

Поділитися
Forbes: Відправка батареї Patriot в Україну символічна і мало що змінить
Експерт пояснив, чому одна батарея, яку отримає Київ, не зможе вирішити всі гострі проблеми, з якими має справу українська сторона.

Коли Володимир Зеленський хвалив американську допомогу для України перед Конгресом у середу, плани з передачі батареї систем ППО Patriot українській армії були вже в роботі. Так само як і російські плани з подолання і знищення цієї зброї, адже одна система Patriot може бути лише в одному місці.

Як сказав Forbes директор проекту з ракетної оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) Том Карако, Patriot дуже ефективно захищає район, де він розгорнутий.

«Це багатозадачна система для захисту від повітряних апаратів на великій висоті, від крилатих, а головне, від балістичних ракет. Це дає українцям протиповітряну оборону вищого рівня в конкретному районі. Саме українці будуть вирішувати, що це буде за район», - сказав експерт.

Втім, маючи в руках лише одну батарею, буде важко вирішити, що саме захищати з її допомогою. Останнім часом Росія зосередила свої удари на українській інфраструктурі електропостачання, спираючись на теорію, що відсутність світла і тепла не лише може підірвати мораль цивільних, а й полегшить подальшу атаку в постраждалому регіоні.

Зрозуміло, що в Україні цінують свою критичну інфраструктуру. Тож, швидше за все, система Patriot буде розгорнута біля таких об’єктів. Це скорочує список місць, на які російським планувальникам атак потрібно звернути увагу, допускаючи присутність нового американського ППО. Це також спрощує завдання з виявлення батареї Patriot для російських розвідників і їхніх агентів всередині України.

Forbes допускає, що російські розвідувальні служби також добре знають про функціональність Patriot, а особливо радарів системи, і про радіус дії її ракет. Публічно доступна інформація говорить, що радари Patriot виявляють загрози в радіусі від 150 до 250 кілометрів, а ракети можуть їх знищити на відстані від 40 до 100 кілометрів. При цьому максимальна висота, на якій вони можуть перехопити ціль, сягає 24 кілометрів. Навіть якщо ці цифри менші, ніж реальні характеристики, вони все одно приблизно окреслюють захисний купол, який може забезпечити батарея Patriot.

«У Росії, без сумніву, є більш точні цифри. Вона також має певний досвід роботи в безпосередній близькості до систем Patriot, які США розгорнули на південному кордоні Туреччини з Сирією в 2013 році. І, швидше за все, виконуючи операції в Сирії з 2015 року, російські сили могли оцінити цю зброю», - пише Forbes.

Кожна батарея Patriot складається з радару, центру керування, генераторів і 5-8 пускових установок і допоміжної техніки. Потрібно приблизно 90 людей, щоб нею керувати. Оскільки це система зенітно-ракетної оборони театру бойових дій, Patriot хоч і мобільна, але не «супер-мобільна» система, - пояснює Карако. Система може запускати ракети різного типу. А кожна пускова установка може бути озброєна від 4 до 16 ракет залежно від їхнього типу. Через розміри і масштабність батареї Patriot, а також кількість людей, які нею керують, її легше виявити.

«Це досить велика кількість обладнання. Російські сили потенційно можуть стежити і ідентифікувати її місце розташування. Все буде залежати від тактики і технік, які застосують українські оператори, щоб приховати цю інформацію. Потрібен такий же обман і постійне пересування, як і для того, щоб сховати HIMARS і боєприпаси для ни. Не думаю, що вони зможуть так само швидко «стріляти і тікати», як артилерійські загони. Але це проблема стосується не лише Patriot», - пояснив експерт.

Разом з тим, можливість, що батарея захищає об’єкт, який Росія хотіла б знищити, - це вже проблема для агресора.

«Навіть обмежений захист може мати стратегічний ефект. Вже багато місяців росіяни не використовують активно свої винищувачі і бомбардувальники, попри всі очікування. Неідеальна українська система ППО впливає на російську поведінку, навіть якщо Patriot не накриває велетенським куполом всю Україну», - сказав Карако.

Вартість батареї Patriot сягає 1,1 мільярда доларів. В цій сумі 400 мільйонів доларів - це вартість самої система, а ще 690 мільйонів - ціна ракет до неї. Така дороговизна означає, що навряд цю зброю будуть використовувати для знищення технологічно дешевих загроз, таких як безпілотники і артилерія середньої дальності.

«В таких умовах ви захотіли б заощадити боєприпаси, наскільки це можливо», - сказав Карако, нагадавши, що найновіші ракети-перехоплювачі для Patriot коштують 4,1 мільйони доларів за одиницю. Попередні покоління ракет коштують приблизно вдвічі дешевше.

Така висока вартість одного пострілу з Patriot означає, що систему розгорнуть в районах, де присутні інші українські системи ППО, які б знищували дешеві цілі. Також якщо Росія виявить місце розташування Patriot, вона може спробувати перевантажити її, запустивши ракети «Іскандер», безпілотники і балістичні ракети малої дії іранського виробництва. Така суміш потенційно може пробити захист батареї Patriot, завдавши удар по критичній цілі або й пошкодивши саму батарею.

«Такий маневр буде дорого коштувати Росії, але суто з фінансової точки зору, все ще не так дорого, як витрата магазину для Patriot. Якщо українські оператори не будуть стріляти, ціль, яку батарея повинна була захищати, може бути знищена. І це дасть російським силам як успіх у виконанні завдання, так і репутаційну вигоду від перемоги над системою Patriot», - пише видання.

Forbes додає, що Росія могла б також спробувати знищити батарею за допомогою таємних спецоперацій, виконання яких було б дуже складним. Однак, видання вважає, що найкращою для Москви стратегією було б просто уникати цю одну батарею, роблячи її фактор максимально несуттєвим у війні.

«Одна батарея Patriot захищає лише обмежений район. Оскільки ми відправляємо лише одну батарею, коли вона буде розгорнута, вона, швидше за все, вже не повернеться. І якщо українці почнуть витрачати боєприпаси, вони попросять більше, правильно? А в нас немає тонн ракет PAC-2 і PAC-3, які ми могли б дати», - сказав Карако.

Видання пише, що батарея Patriot може з’явитися в Україні вже в лютому. Однак, це буде лише важливий символ, а не фактор, який змінить правила гри.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі