Наголошується, що в минулому році Київ відвідали 1,6 мільйона туристів порівняно з 83 мільйонами, що приїхали в Париж. А відвідування меншої кількості людей означає більш легкий доступ до визначних місць, свободу переміщення і чудову їжу за доступними цінами.
Далі видання дає поради читачам про те, де краще зупинитися і які пам'ятки краще відвідати. Зокрема, пропонується відвідати Золоті ворота, Національний музей природознавства, київську оперу, Михайлівський золотоверхий собор і музей Михайла Булгакова.
"Якщо здається, що в Києві багато соборів і релігійних будівель, то так воно і є. Там повно неймовірно спроектованих куполів, які усівають місто. Багато з них пофарбовані в яскраво-сині та зелені кольори, що робить ландшафт ще більш барвистим. Одним з таких місць є Києво-Печерська лавра, великий комплекс, який охоплює 28 гектарів соборів, печер, катакомб і зелених пагорбів. Він вважається найбільш священним місцем в Україні", - зазначає видання.
Торкнулися поради і національної кухні. "Обов'язково потрібно скуштувати борщ – традиційний буряковий суп. Українська версія подається гарячою і з великою кількістю м'яса (є і вегетаріанські варіанти). Голубці – ще одна відома українська страва, приготована з листів капусти з м'ясом та рисом", - радить видання. Відзначається також, що в Києві варто спробувати хінкалі, незважаючи на те, що це страва грузинської кухні, в столиці України є безліч місць, де їх чудово готують.
Зазначає автор статті і можливість з'їздити в Чорнобиль, який став безлюдним після аварії на ЧАЕС в 1986 році. "Коли ви поїдете туди, ви побачите покинуті супермаркети, вмираючі будинки і класні кімнати в дитячих садках, заповнені іграшками з 1980-х років. Видовище не для всіх, але є щось безсумнівно цікаве у відвідуванні цього темного місця", - йдеться в статті.
"У більшості людей Київ може і не перебуває на перших рядках списку міст для європейських вихідних. Однак враховуючи мальовничі пейзажі, чудовий вибір місць, де можна повечеряти, і класний шопінг, він повинен там бути", - резюмує видання.