Фізико-математична освіта в Україні: Як і чому її потрібно розвивати

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Фізико-математична освіта в Україні: Як і чому її потрібно розвивати
Ірина Жданова впевнена, що фізмат освіта – це про свободу обирати як і де працювати. І головне - як жити.

Освітня реформа, пандемія і війна поставили під загрозу існування вітчизняних фізико-математичних шкіл. У своїй статті для ZN.UA «Навіщо нам фізика і математика під час війни?» засновниця Наукового ліцею/пансіону «Міжнародна зелена школа ім. К. Чурюмова» та координаторка Громадянської платформи з реформування наукової сфери України Ірина Жданова пояснила, як і чому потрібно негайно приймати стратегічні рішення щодо розвитку якісної фізико-математичної освіти.

«Державі фундаментальна освіта забезпечує національну безпеку. Випускники цих шкіл працюють в ІТ, є  власниками і  ТОП-менеджерами високотехнологічних кампаній. Наповнюють держбюджет та створюють робочі місця. Для батьків  найвигідніша інвестиція – фундаментальна освіта дитини, яка буде вільною, самодостатньою і конкурентною на ринку праці 2030+», – пояснила Жданова. 

До того ж сьогодні в Україні відбувається не лише третя світова війна, як її називають експерти, а й перша світова кібервійна. І вона, як зазначила авторка, не закінчиться ні через рік, ні через п’ять років.  

«Вона  є рушієм інновацій. А значить є і буде потреба у молоді  з фундаментальною фізико-математичною освітою», – пише Жданова.

Крім того, фахівці з фізмат освітою служать в  кібервійську, творять нетворкінг, де діють тисячі українців та іноземців. Авторка зауважила, що хоч більшість не має спеціалізованої фізмат освіти, але архітекторами є саме фахівці із знаннями фізики та математики. 

«Випускники фізматів є засновником наукомісткого бізнесу. Тому фізмат освіта – це не лише про вчених і вчителів. Це про свободу обирати як і де працювати. І головне - як жити», – зазначила Жданова. 

За її словами, аби змінити нинішню ситуацію з фізико-математичною освітою потрібно розвивати відкрите партнерство державних, приватних, громадських шкіл і бізнесу. І робити це потрібно високотехнологічного.

Жданова пояснила, що для цього варто впровадити інвестиційні довготривалі програми від бізнесу та оборонної сфери для фізико-математичних шкіл. За словами авторки, кошти донорів мають бути спрямовані в стійкі/resilience проєкти.

«Навчати програмуванню потрібно з дитячого садочку. Для  початкової школи розробити програми  з профільної математики. З 5 класу – проєкти із стартаперства і штучного інтелекту спільно з ІТ-кампаніями. Це має бути державним стандартом освіти наукового спрямування. Субвенції державним і приватним школам, в яких в  початковій школі готували б дітей до засвоєння стандарту спеціалізованої фізмат освіти в 5 класі. Олімпіадний математичний рух на рівні ВСІЄЇ країни з початкової школи. Доступна олімпіадна математика і фізика», – додала Жданова.

Авторка також додала, що потрібно створити вітчизняні  інтерактивні підручники з профільної математики, з фізики для 5-7 класів, для початкової школи. При чому вони мають бути адаптовані під онлайн і оффлайн навчання. Також варто створити відповідні канали на YouTube українською мовою, перекласти гарні закордонні підручники, дати гранти вченим-популяризаторам математики, фізики на цю роботу. 

«Почати нарешті серйозну підготовку вчителів математики і фізики. На рівні педагогічних коледжів включно. Розвиток приватних шкіл і вільний ринок праці створив унікальну можливість під час війни мотивувати вчителя математики, фізики, початкової школи, адже гарних фахівців розбирають приватні школи», – додала авторка. 

Нагадаємо, хоча до війни в українській освіті домінували тенденції відмови від ґрунтовного вивчення математики, а подекуди навіть від відмови від предмета, війна вказала на необхідність знання її бази не лише для технологів та економістів. Зокрема, в Україні мізерна кількість знаючих математику випускників недостатня навіть для потреб сектору ІТ, тому країні потрібно вжити низку заходів для підтримки здобуття базових знань (не тільки з математики) для школярів різного віку і для дорослих.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі