Фінансова допомога: хто з родичів військового має право на виплату у випадку його загибелі

Поділитися
Фінансова допомога: хто з родичів військового має право на виплату у випадку його загибелі © Генеральний штаб ЗСУ
Вимоги та порядок отримання відображені в українському законодавстві.

Сміливі чоловіки та жінки у лавах ЗСУ кожного дня захищають нашу країну від ворожих атак. Нажаль, деякі з них гинуть на війні.

Адвокат Марина Бекало розповіла, хто з рідних загиблого військовослужбовця може отримати грошову допомогу.

Всі члени сім’ї загиблого мають право на одноразову грошову допомогу у розмірі 15 000 000 грн. (яка розподіляється  в рівних частинах) згідно абзацу першому пункту 2 Постанови до Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану».

Так, згідно до п. 2 Постанови, сім’ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

При цьому, стаття 16-1   Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить норму, яка визначає хто є членами сім'ї, а саме:  « відповідно до Сімейного кодексу України".

Так, стаття 3 Сімейного кодексу України  надає  визначення, згідно до якої сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

При цьому, більш чітке визначення поняття сім'ї надає Конституційний суд України в своєму Рішенні №5-рп/99 від 03.06.1999 року ( справа стосується  офіційного тлумачення терміна «член сім’ї»). Так, згідно до Рішення КСУ, до кола членів сім’ї військовослужбовця, належать його (її) дружина (чоловік), їхні діти і батьки.

Пункт 14.1.263 ст. 14 Податкового кодексу України містить визначення поняття сім’ї, згідно до якого членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Але, все частіше зустрічаються на практиці випадки коли повнолітнім дітям, які живуть окремо від батьків, не виплачується компенсація за загиблого батька/мати, посилаючись на те, що повнолітні діти не перебували на утриманні військовослужбовця/не проживали разом.

Такі твердження військкоматів є помилковими, адже згідно до вище вказаних положень законодавства, грошова допомога має виплачуватися членам сім’ї загиблого військовослужбовця, до яких відносяться: дружина, діти і батьки, незалежно від того, чи пов’язані вони спільним побутом, чи спільно вони проживали в одному приміщенні тощо. У питанні виплати одноразової грошової допомоги згідно до Постанови №168 не є вирішальним фактором факт спільного проживання. Заявники є членами сім’ї загиблого  в силу їхнього прямого споріднення та мають право на грошову допомогу визначену Постановою №168.

Для отримання її слід звернутися з відповідною заявою до ТЦК СП для отримання виплати ( особа має право це зробити протягом трьох років).

Нагадуємо, що законами України передбачені певні пільги, як для самих військових, так і для їх рідних.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі